W dniu 11 wrześnie grupa seniorów -uczestników projektu z Frampola odwiedziła organizacje i instytucje działające na rzecz seniorów w woj. lubelskim. Obyły się spotkania z przedstawicielami Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „ARTOS” oraz Fundacji „Tysiąca Kroków” a także Fundacji Błogosławieni Ubodzy. Seniorzy wysłuchali prelekcji nt. działalności senioralnej tych organizacji m.in. zaciekawił ich temat wolontariatu senioralnego oraz funkcjonujących grup samopomocowych.
Przedstawicielka Fundacji” Artos” opowiedziała projekcie: „Klub Aktywnego Seniora”, którego celem było wzmocnienie sprawności psychoruchowej oraz aktywności społecznej 30 osób 60+ z terenu miasta Lublina. Działania którymi podzielili się seniorzy to m.in. zajęcia usprawniające – sprawność fizyczna, zajęcia usprawniające – sprawność umysłowa, zajęcia zwiększające zaangażowanie społeczne oraz prowadzenie klubu aktywnego seniora, oraz „Senioralne SPA” Głównym celem projektu jest wsparcie osób 60+ w zaspokojeniu specyficznych potrzeb podeszłego wieku na terenie miasta Lublina, w tym poprzez utworzenie i funkcjonowanie grup wsparcia.
Fundacja Błogosławieni Ubodzy zaprezentowała działania woluntarystyczne wśród seniorów.
Projekt- Wolontariat przyjazny seniorom, którego celem jest przygotowanie seniorów do wolontariatu senioralnego na rzecz innych, bardziej potrzebujących osób starszych. Jednym z głównych działań projektu była realizacja tzw. akcje woluntarystyczne. Wolontariusze podzieleni na 3 grupy zadaniowe przygotują swoją akcję skierowaną np. w DPS. Oprócz wspólnych spotkań z mieszkańcami DPS wolontariusze będą mieli możliwość podjąć indywidualny wolontariat.
Przedstawiciele Fundacji Tysiąca Kroków zaprezentowali projekt:
Samodzielni, Pełnosprawni, Aktywni, którego celem jest podtrzymanie aktywności i sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej seniorów na terenie miasta Lublina poprzez zajęcia ruchowe, warsztaty psychologiczne, funkcjonowanie grupy samopomocowej oraz aktywność społeczną seniorów w swoim otoczeniu.
Wizyta studyjna obyła się w ramach projektu „No i cóż, że wiek!”. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.