Fundacja Bliżej Pasji
ul. Berka Joselewicza 7/U01
23-400 Biłgoraj
Tel.: 886 932 730
E-mail: blizejpasji@gmail.com
Jedną z grupa, która jest stereotypowo postrzegana jest współczesna młodzież. W przestrzeni publicznej słyszymy, ze młodzi są bierni, niezaangażowani, roszczeniowi, nie szanujący starszych i oderwani od rzeczywistości. Często przypisuje im się brak ambicji, egoizm, brak chęci do ciężkiej pracy czy też samodzielności. Takie opinie są utrwalane w przestrzeni publicznej, w tym w mediach.
Wolontariusz to prawdziwy bohater codzienności. Mimo, że nie nosi peleryny, jego odwaga i zaangażowanie sprawiają, że zmienia świat na lepsze. Pomaga innym, wypełniając swoje obowiązki z sercem i oddaniem. Czasami, gdy sytuacja tego wymaga, ryzykuje, aby ratować życie i chronić potrzebujących. Jego altruizm i bezinteresowna troska czynią go wyjątkowym bohaterem, który inspiruje nas wszystkich do bycia lepszymi.
Projekt „Tu mieszkam, tu działam, tu decyduję!”, realizowany przez Fundacje Bliżej Pasji jest idealnym sposobem na wzmocnienie poczucia sprawczości i wpływu na „dobre zmiany” w społeczeństwie. Uczestnicy projektu: liderzy miejscowości Dąbrowicy oraz Korytkowa Dużego – grupy zróżnicowane wiekowo, o różnym doświadczeniu życiowym są wspaniałym dowodem na to, że współpraca, solidarność i chęć działania mogą zdziałać wiele w życiu lokalnej społeczności.
Moja przygoda w wolontariacie zaczęła się od chęci niesienia pomocy w mojej społeczności. Dlatego włączyłam się do różnych akcji, np. zbiórki żywności. Być może sama moja pomoc jest niewielka, ale kiedy takich osób, jak ja jest więcej, wtedy skala działania staję się olbrzymia. Wtedy dzieją się rzeczy niewiarygodne! Jak mówi przysłowie: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.
Prawo do głosu, do decydowania, do bycia traktowanym poważnie, odpowiedzialności za swoje działania – to wszystko mieści się w pojęciu praw młodzieży. I wcale nie chodzi wyłącznie o aspekty prawe, chodź one są fundamentem. Chodzi o kulturę społeczną o dojrzałość dorosłych, począwszy od rodziców po nauczycieli, którzy nie obawiają się młodym ludziom dawać przestrzeń a nawet „ prawo” do wyrażania opinii, współdecydowania o swoim otoczeniu, uczestnictwa w działaniach społecznych – począwszy od rodziny, poprzez szkołę, aż po lokalną społeczność.
Wolontariusze Fundacji Bliżej Pasji doświadczyli "Kąpieli leśnej", podczas której skupili się na zmysłach — słuchali śpiewu ptaków, czuli zapach drzew i ziemi, dotykali kory i liści, obserwowali kolory i ruchy wśród roślin. Ta bliskość z naturą pozwoliła uczestnikom odzyskać harmonię i poczuć energię, którą emanuje las.
Młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju w ramach realizacji projektu „Młodzi na czele – TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych” wybrała się na spacer badawczy wraz z pracownikami Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Odwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski, Ostoję Konika biłgorajskiego w Szklarni oraz Ogród Botaniczny Arboretum Leśne w Janowie Lubelskim.
W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się wyjątkowe wydarzenie wychowawczo-edukacyjna pod hasłem „Szacunek ma klasę – dla ludzi i natury”. Jest to kolejna inicjatywa w ramach projektu „Młodzi na Czele! – TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych!”, której celem było promowanie postaw szacunku – zarówno wobec drugiego człowieka, jak i środowiska naturalnego.
12 czerwca 2025 r. odbyła się Gala Podsumowująca projekt pt.: „Młodzi na czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych!” W wydarzeniu wzięło udział łącznie około 80 osób: uczestnicy projektu, opiekunowie i zaproszeni goście. Podczas uroczystości można było zobaczyć wystawę fotografii z projektu, obejrzeć stoiska, na których prezentowane były efekty pracy młodych ludzi.