Wymiana doświadczeń, wzrost wiedzy na temat dobrych praktyk obywatelskich w środowisku lokalnym oraz zwiększenie motywacji seniorów do rozwoju indywidualnego w różnych wymiarach: publicznym, społecznym, intelektualnym, środowiskowym – to tylko niektóre efekty wizyty 14 seniorów z Biłgoraja w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Boniewie.
W dniu 6 sierpnia 2020 r. odbyła się jednodniowa wizyta studyjna, w której wzięło udział 14 seniorów z Biłgoraja i okolic. W ramach wizyty została zaprezentowana działalność 5 podmiotów/inicjatyw: Centrum Promocji Produktu Lokalnego oraz Centrum Edukacji Zielarskiej Tymiankowy Smak w Boniewie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, Gminne Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, a także Stowarzyszenie Producentów Tradycyjnego Dobra z Wandalina.
O działalności Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice opowiadała prezes stowarzyszenia – Feliksa Gorzkowska. Pani Prezes udziela się społecznie, dba o rozwój Fajsławic i organizuje szereg wyjazdów kobiet, w tym seniorów na kiermasze, konkursy, targi oraz jarmarki. Pani Felicja opowiadała również o współpracy z samorządem lokalnym i społecznością, a ponieważ jest pasjonatką ziół opowiadała również o dobroczynnych właściwościach pokrzywy. To właśnie od niej, seniorzy dowiedzieli się, że napar z pokrzywy ma zbawienne działanie na układ kostny oraz krwiotwórczy, a także zawiera wysoką dawkę witaminy C. Seniorzy skorzystali z warsztatów zielarskich dotyczących przypraw i ich walorów kulinarnych oraz zdobyli kilka ciekawych przepisów na – tak bardzo teraz na czasie – przetwory domowe. Uczestnicy dowiedzieli się również jak założyć własną rabatkę ziołową.
Na zewnątrz budynku seniorzy mieli okazję zobaczyć pokazowy ogród ziołowy – naturalny zielnik, w którym rosną zioła z całego regionu i Polski. Na 40 poletkach znajduje się około 50 różnych rodzajów ziół. Wśród najbardziej popularnych odmian ziół znajdują się m.in. tymianek, melisa, cząber, szałwia, dziurawiec, lubczyk, arcydzięgiel czy mniszek lekarski. Seniorzy z przyjemnością oglądali ogród i zadawali mnóstwo pytań.
Wizyta w Boniewie to niezwykłe doświadczenie dla uczestników projektu. Wszystkie spotkania w ramach wizyty studyjnej były ciekawe, pouczające i niezwykle inspiracje do działania dla uczestników – umożliwiły kontakty, wymianę doświadczeń oraz wyzwoliły pomysły na wspólne działania. Uczestnicy umówili się już na wspólne śpiewanie i grillowanie, oczywiście z wykorzystaniem poznanych ziół i przepisów na tradycyjne potrawy. Poznali również formy działania wolontariuszy na rzecz środowiska lokalnego.
Artykuł powstał w ramach projektu „No i cóż, że wiek!”. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.