12 czerwca 2025 r. odbyła się Gala Podsumowująca projekt pt.: „Młodzi na czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych!”
W wydarzeniu wzięło udział łącznie około 80 osób: uczestnicy projektu, opiekunowie, media i zaproszeni goście. Podczas uroczystości można było zobaczyć wystawę fotografii z projektu, obejrzeć stoiska, na których prezentowane były efekty pracy młodych ludzi.
Celem gali było propagowanie dobrych praktyk, działań i projektów wspierających aktywność społeczną i udział młodzieży w życiu publicznym, promowanie współpracy i solidarności międzypokoleniowe oraz kierunkach wsparcia mobilizujących potencjał lokalny. Młodzież mówiła o sukcesach inicjatyw oraz o trudnościach i niepowodzeniach podczas realizacji inicjatyw. Został przełamany schemat, że niepowodzenie jest postrzegane negatywnie w społeczeństwie nastawionym na wyniki i wydajność. Ucząc się, że niepowodzenie nie jest czymś, czego trzeba się obawiać, młodzież i społeczność gminy Biłgoraj miała odwagę eksperymentować i szukać lepszych sposobów na zaangażowanie obywatelskie, co miało to realny, pozytywny wpływ na mieszkańców.
Ważnym elementem spotkania były relacje młodzieży o inicjatywach, które robili:
„Uważam, że realizacja przeze mnie i przez moją grupę inicjatywy obywatelskiej zdecydowanie wzmocniła moje kompetencje jako liderki. Dzięki temu doświadczeniu nauczyłam się lepiej pracować w grupie, wykonywać powierzone mi zadania oraz znajdować rozwiązania na wszelkie zaistniałe problemy. Umiejętności te z pewnością przydadzą mi się w przyszłości w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki projektowi, zrozumiałam, że moje decyzje i opinie, mimo iż nie jestem osobą pełnoletnią, mogą mieć istotny wpływ na zmiany wśród lokalnej społeczności. Nauczyłam się, że warto podejmować najróżniejsze starania, aby w mieście żyło się lepiej.” – uczestniczka projektu z Biłgoraja.
Koordynatorka projektu – Monika Dominik, tak wypowiada się o projekcie: „Młodzież wcielając się w rolę przedstawicieli różnych grup społecznych, spotykając się twarzą w twarz na warsztatach, dyskutując i prowadząc dialog na tematy związane z działalnością gminy, miasta, osiedla, szkoły, ma możliwość podjęcia próby przedstawienia swoich interesów władzom, dyrekcji szkół, nauczycielom, itp. Młodzi chcą być słyszani i uwzględniani. To ich mobilizuje do działania i daje poczucie sprawczości. A to z kolei powoduje, że są nie do zatrzymania w swoich działaniach.”
Organizator – Fundacja Bliżej Pasji podkreślał cel projektu, jakim było zwiększenia zaangażowania 65 osobowej grupy młodzieży z powiatu biłgorajskiego w obszarze działań obywatelskich.
W działania zaangażowane były cztery szkoły średnie, trzy z Biłgoraja i jedna z Różańca (gmina Tarnogród). A generalnie z projektu skorzystało około 300 osób biorących udział w inicjatywach.
Projekt jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.