Pomysł na inicjatywę jest wynikiem wspólnej pracy aktywnych seniorek z Radecznicy – uczestniczek projektu „No i cóż, że wiek!”.
– Chciałyśmy zaktywizować seniorów z Frampola i okolic, zaangażować w życie społeczności lokalnej i pokazać, że jesień życia to czas na budowę relacji z innymi – opowiada Aleksandra Sobkowicz. Na szczęście nie działała sama: – Poprzez tą inicjatywę chciałyśmy zintegrować seniorów i zmniejszyć poczucie osamotnienia – podkreślają Helena Odrzywolska, Aleksandra Wach oraz Stanisława Łaz.
Ponad pięćdziesiąt godzin edukacji w postaci: szkoleń, wizyty studyjnej i spotkań coachingach, to czas jaki aktywne seniorki poświęciły na zorganizowanie inicjatywy pn.: „Obywatelska aktywność seniorów oraz relacje w rodzinie międzypokoleniowej”.
Realizacja inicjatywy została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę inicjatywną podczas spotkania coachingowego. Wtedy to ustalono, że zostanie zorganizowane spotkanie z pedagogiem zdrowia psychicznego oraz ekspertem w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej. Powstał plan promocji inicjatywy oraz rozpoczęto rekrutację. Spotkanie zostało zorganizowane 30 września w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu. Na szczęście uczestnicy dopisali i w warsztatach uczestniczyło 34 seniorów.
Spotkanie otworzyła Aleksandra Sobkowicz i opowiedziała o aktywności obywatelskiej seniorów, następnie część o relacjach poprowadziła pani pedagog zdrowia psychicznego Elżbieta Bartnik, która w przystępny sposób, w formie warsztatów przeprowadziła zajęcia dotyczące komunikacji w rodzinie wielopokoleniowej i relacjach między osobami młodymi oraz starszymi. Seniorzy pytali o to jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak być aktywnym w każdym wieku. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem przygotowanym specjalnie na ta okazję przez liderki grupy inicjatywnej.
Podczas wspólnego poznawania tajników psychologii i zaangażowania obywatelskiego wzrosła wiedza seniorów na temat budowania relacji, ale też aktywność i integracja .
Inicjatywa realizowana w ramach projektu „No i cóż, że wiek!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.