Pomysł na naszą inicjatywę powstał w trakcie przygotowań i opracowywania koncepcji jeszcze w trackie warsztatów w czasie których zastanawialiśmy się jak nasz grupa inicjatywna miałaby odpowiedzieć na potrzeby osób starszych z naszego miasta, tak aby ich zaktywizować, zachęcić do wyjścia ze swoich domów do swoich społeczności. Takie wyjście jest często utrudnione dla seniorów, którzy borykają się z różnymi trudnościami. Pomysł zrealizowania inicjatywy w formie wyjazdu edukacyjno-poznawczego akurat po Roztoczu pojawił się dlatego, że wielu seniorów nie zna dokładnie historii ale też urokliwych miejsc w swoim Regionie. Do pracy przystąpiła nasza czteroosobowa grupa inicjatywna w skład której wszedł: Ryszard, Kasia , Marian i Stefan, która zrealizowała inicjatywę ” Ambitny Senior z tradycją pod rękę”. Działania przygotowawcze podjęliśmy odpowiednio wcześniej, w tym ułożenie programu i trasy wyjazdu po konsultacjach z seniorami, dopięcie kwestii logistycznych, zrekrutowanie seniorów. Ostatecznie inicjatywa odbyła się w dniu 19 Sierpnia br. a poza 4-osobową Grupą Inicjatywną udział w realizacji tego przedsięwzięcia wzięło udział 19 osób starszych. Zgodnie z programem odwiedziliśmy Osuchy na Roztoczu – miejsce Największej Pobitewnej Nekropolii Partyzanckiej. To na tym miejscu zostały złożone doczesne szczątki Partyzantów, którzy zginęli podczas tej największej bitwy partyzanckiej w Polsce. To w tym roku w Czerwcu obchodzona była 76 rocznica tej największej Bitwy Partyzanckiej. Cmentarz ten jest zaliczany jako największe miejsce spoczynku Partyzantów walczących z Okupantem Niemieckim. Oddaliśmy hołd poległym i zapaliliśmy znicze. W ramach wspomnień wysłuchaliśmy słowa przemyśleń z tamtego okresu, nie żołnierza walczącego bronią, lecz spisanych własną ręką przeżyć nie żyjącej już Sanitariuszki Oddziału Partyzanckiego o pseudonimie ” Sarna ” Drugą miejscowością, którą odwiedziliśmy po trasie naszej marszruty był Józefów. To miasteczko uważane za główną bazę konspiracyjnego podziemia w czasie hitlerowskiej okupacji na tym terenie i miejscowość o dużych tradycjach Walk Partyzanckich. Tu mogliśmy chwilę odpocząć i zrelaksować się przy strumieniach chłodnej wody tryskającej z pięknej fontanny.
Wszyscy seniorzy byli bardzo zadowoleni, a my poprzez realizację takich inicjatyw widzimy jak ważne są takie działania, ponieważ działalność społeczna daje wiele satysfakcji, szczególnie jeśli widzimy efekty czyli to jak innych zachęcamy do aktywności, zwiększenia świadomości lokalnej, którą seniorzy dzielą się w środowiskach lokalnych.
Artykuł powstał w ramach projektu „No i cóż, że wiek!”. Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.