Solidarność międzypokoleniowa jest wartością samą w sobie. Dbając dziś o prawa osób starszych zapewniamy osobom młodym ich prawa w przyszłości.
Pojęcie solidarności międzypokoleniowej bardzo często rozumiane jest w kategorii ekonomicznej np. zabezpieczenia świadczeń emerytalnych czy opieki zdrowotnej. Dostrzegając ten aspekt warto szukać rozwiązań, które z jednej strony wydłużyłyby aktywność osób starszych na rynku pracy i ich samodzielność, a z drugiej strony uwrażliwiły młodsze pokolenia na możliwości i potrzeby osób starszych.
- Nie wiedziałam, że można być tak energicznym, pełnym pasji i zaangażowania będąc na emeryturze – podkreśla Weronika, uczestniczka międzypokoleniowej inicjatywy. I dodaje:
- Gdybym nie zaangażowała się w wolontariat, pewnie nie przyszłoby mi do głowy, że młodzież i seniorzy mają ze sobą tak wiele wspólnego, a wspólne działanie buduje przecież więzi!
Niestety w naszym społeczeństwie osoby starsze nadal postrzegane są stereotypowo, jako obciążenie dla przyszłych pokoleń. Aby zmienić ten sposób postrzegania seniorów należy podejmować działania międzypokoleniowe. Stwarzać okazje do wzajemnego poznawania się osób starszych i młodszych, budowania płaszczyzny porozumienia, a w konsekwencji solidarności międzypokoleniowej.
Wiele organizacji pozarządowych zajmuje się budowaniem więzi międzypokoleniowych poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, debat, konferencji i spotkań, mających na celu promowanie dialogu między pokoleniami oraz wymianę doświadczeń i wiedzy.
- Takie wspólne działanie to dobry sposób na budowanie relacji. W naszej fundacji realizowaliśmy i realizujemy wiele projektów, które miały na celu budowanie więzi międzypokoleniowych. Jednym z kluczowych był projekt pt.: „Budujemy relacje, a nie racje!”, który miał za zadanie przygotować seniorów z powiatu biłgorajskiego do lepszej starości – podkreśla Monika Dominik, wiceprezes Fundacji Bliżej Pasji, koordynatorka projektu. I dodaje:
- Seniorzy mieli do wyboru wiele działań m.in.: warsztaty, spotkania, budowanie grup sąsiedzkich, inicjatywy międzypokoleniowe. Realizowaliśmy też kampanię edukacyjną mającą na celu wspieranie wartości relacji międzypokoleniowych w naszym powiecie.
Wspólne działania dzieci i młodzieży oraz osób starszych to szansa na poznanie się, a to sprzyja budowaniu więzi. Jest to szczególnie ważne, bo w ten sposób budujemy solidarność międzypokoleniową, a tym samym lepszą przyszłość dla młodszych pokoleń.
Współpracę międzypokoleniową można budować na wiele sposobów. Jednym z przykładów takiej współpracy są patrole obywatelskie, podczas których zbierają się mieszkańcy i mieszkanki danej dzielnicy, osiedla, społeczności w różnym wieku. Wspólnie rozglądają się po swojej okolicy i ustalają, które miejsca wymagają poprawy, czy zmiany.
- W niektórych miejscach brakuje ławki, poręczy przy schodach, placu zabaw, czy kosza na śmieci. Znajdujemy miejsca, gdzie np. został zniszczony chodnik i ktoś, szczególnie osoba starsza mogłaby się potknąć i przewrócić – opowiada Kacper, jeden z organizatorów takiego spaceru badawczego w Biłgoraju.
- Informacje o takich miejscach są opisywane w piśmie, a pismo składamy do rady osiedla lub bezpośrednio do Urzędu Miasta – dodaje.
Kolejnym przykładem solidarności międzypokoleniowej może być angażowanie się w wolontariat. Jest wiele organizacji, z którymi można nawiązać współpracę w tym zakresie. Jedną z nich jest Fundacja Bliżej Pasji:
- Każda osoba, która chciałaby pomagać np. osobom starszym jest mile widziana w naszej organizacji. Cały czas przyjmujemy chętnych wolontariuszy z powiatów: biłgorajskiego, janowskiego i kraśnickiego – podkreśla Monika Dominik, wiceprezes.
Warto podkreślić, iż temat solidarności międzypokoleniowej wybrzmiewa w całej Europie.
Z tego tytułu, co roku dnia 29 kwietnia obchodzony jest Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Jest to wydarzenie, którego celem jest pokazanie znaczenia solidarności i współpracy pomiędzy różnymi pokoleniami. Święto to przypomina nam o wartości wzajemnego szacunku, zrozumienia i wsparcia między młodszymi i starszymi osobami.
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033.