Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zioła dla zdrowia i urody

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Seniorzy i seniorki z Łukowej w październikowy dzień wzięli udział w warsztatach zielarskich w Boniewie. Tajniki wiedzy odkrywała przed młodzieżą Feliksa Gorzkowska – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice. Pani Feliksa znana jest z dbania o profilaktykę zdrowotną. Zarządza doświadczalnymi poletkami ziołowymi w Boniewie, które spełniają również funkcję edukacyjną. Na 40 poletkach znajduje się około 50 różnych rodzajów ziół.

Wśród najbardziej popularnych odmian ziół znajdują się m.in. tymianek, melisa, cząber, szałwia, dziurawiec, lubczyk, arcydzięgiel czy mniszek lekarski. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice pod kierownictwem Pani Feli uruchomiło Centrum Edukacji Zielarskiej – Tymiankowy Smak Fajsławic. Jego celem jest przede wszystkim szeroko rozumiana edukacja. W Centrum Edukacji Zielarskiej organizowane są zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dorosłych.

W Centrum Edukacji Zielarskiej organizowane są również warsztaty tematyczne, takie jak zioła w przetworach domowych i nalewkach, zioła w kulinariach, potrawy z dodatkiem ziół, zioła w kosmetyce – zastosowanie praktyczne.

Elementem edukacyjnym był warsztat zielarski, podczas którego uczestnicy uczyli się rozpoznawania rodzimych gatunków roślin i ich właściwości. Warsztat adresowany był do osób z obszarów wiejskich zainteresowanych historią zielarstwa i ziołolecznictwa, uprawą gatunków roślin zielarskich w ogrodach przydomowych, w mieszkaniach i na działkach, znaczeniem ziół w sadownictwie, a także wykorzystaniem ochronnego sąsiedztwa ziół w uprawie współrzędnej z warzywami i roślinami ozdobnymi. Elementem bardzo ważnym podczas warsztatu było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo seniorów, którzy nie zawsze wiedzą i są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwe zastosowanie ziół w domu.

Uczestnicy zapoznali się z: historią ogrodów zielarskich, ekologicznym systemem uprawy, oraz sposobami przetwarzania surowców zielarskich w warunkach domowych. Omówiona została rola ziół w ogrodach warzywnych i sadach. Uczestnicy zapoznali się z preparatami wytwarzanymi z roślin zielarskich i stosowanymi zarówno do roślin uprawianych w doniczkach w domu i na balkonie, jak i w ekologicznych ogrodach przydomowych i na działkach. Na warsztatach przedstawione zostały także ozdobne gatunki ziół stosowane do świeżych lub suszonych bukietów oraz aromatycznych mieszanek ziołowych.

Warsztaty były bardzo cennym doświadczeniem dla uczestników projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!”. Wiedzę zdobyta na wyjeździe będą szerzyć w swojej społeczności lokalnej i podczas spotkań z grupą wsparcia.

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry