Żeby zrealizować ciekawe działania, trzeba rozmawiać. Ale rozmawiać tak, żeby zrozumieć swoje stanowiska, poglądy, opinie na dany temat.
Tak też było w Różańcu. W projekcie „Młodzi na czele! – TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych!”. Organizatorzy po raz kolejny zaproponowali młodzieży udział w formie partycypacji, jaką jest „okrągły stół”.
Sama metoda stosowana jest zazwyczaj jako technika negocjacyjna, służy również wypracowywaniu wspólnego stanowiska w bardzo złożonych kwestiach, angażujących wielu aktorów. Charakteryzuje go między innymi:
- brak charakteru hierarchicznego – decyzje podejmowane podczas spotkań są wynikiem uzgadniania ze wszystkimi zaangażowanymi aktorami,
- założenie, że wszyscy uczestnicy dążą do konsensusu i rozwiązania danego problemu,
- sposób dochodzenia do zgody, który jest również kwestią dyskutowaną w trakcie obrad,
- sukces podczas obrad, kiedy wszyscy uczestnicy muszą dojść do porozumienia.
Grupa inicjatywna z Różańca doszła do porozumienia w kwestii pomysłu na nową inicjatywę obywatelską, zaplanowała ją ze szczegółami i z wielkim sukcesem zrealizowała.
Były to warsztaty integracji maluchów i młodzieży przy wspólnym przygotowywaniu posiłków. Edukacja, praktyka, a przy tym mnóstwo radości i uśmiechu wśród kolorowych owoców to efekt zajęć zaplanowanych i zrealizowanych przez młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. Tematem przewodnim była zdrowa dieta bogata w owoce – ich wartości odżywcze, smak, kolor i różnorodne sposoby ich wykorzystania w codziennym jadłospisie. Dzieci nie tylko dowiedziały się, dlaczego warto sięgać po owoce, ale też miały okazję przygotować pyszne i zdrowe przekąski pod okiem młodych kucharzy.
Projekt jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033