Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Z wizytą na Teneryfie

Dotyczy projektu: Erasmus +.

W lipcu 2024 roku grupa naszych wolontariuszy i pracowników miała okazję uczestniczyć w kursie „Social and personal skills for a more inclusive world”, który odbył się w ramach programu Erazmus + , projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Na miejscu na Teneryfie spotkaliśmy się w kręgu osób z różnych krajów dzięki czemu poza konkretnymi umiejętnościami był to też wspaniały czas na poznanie ludzi z różnych krajów ich doświadczeń i kultury. Kurs ten, zorganizowany przez międzynarodowy zespół ekspertów, miał na celu wzmocnienie kompetencji i umiejętności miękkich poprzez wykorzystanie interdyscyplinarnego podejścia ale też nowych metod pracy opartych o empatie, uważności i pracę z ciałem. Program obejmował różnorodne techniki edukacji nieformalnej, które miały na celu stworzenie angażującego środowiska nauki oraz promowanie empatii, zaufania i zdolności adaptacyjnych.

Pierwsze dni kursu skupiały się na wprowadzeniu do metod pracy z komunikacją niewerbalną oraz ustaleniu zasad współpracy. Uczestnicy i uczestniczki uczyli się, jak wykorzystywać techniki edukacji nieformalnej, aby zachęcić do aktywnego uczestnictwa i wymiany doświadczeń między różnymi kulturami oraz w różnorodnym środowisku.

Kolejne dni były poświęcone refleksji nad dotychczasowymi doświadczeniami oraz praktykowaniu empatii i otwartości na innych. Uczestnicy i uczestniczki brali udział w ćwiczeniach, które pozwalały im lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje, potrzeby a dzięki temu lepiej rozumieć też innych wcielając się w ich rolę. Praktyczne zajęcia miały na celu nie tylko rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, ale także budowanie tolerancji dla różnorodności i empatii.

Metodologia oparta na doświadczeniu była kluczowym elementem programu. Uczestnicy i uczestniczki uczyli się holistycznego podejścia w uczeniu się- integrującego poznanie (klasycznie poznawanie i zdobywanie informacji) doświadczenie, eksperymentowanie, które angażuje całego człowieka jego umysł, ciało, emocje (część psychiczną). Dodatkowo wszystkie aktywności i ćwiczenia pomagały w promowaniu tolerancji i budowaniu zaufania poprzez kontakt wzrokowy i techniki komunikacji niewerbalnej.

Kurs zakończył się refleksją nad zdobytymi umiejętnościami i sposobami ich zastosowania w pracy zawodowej i we własnym życiu. Uczestnicy i uczestniczki wymienili się doświadczeniami i przemyśleniami, co umożliwiło im lepsze zrozumienie korzyści płynących z metod komunikacji niewerbalnej dla zdrowia psychicznego, fizycznego i emocjonalnego.

Podsumowując, kurs Soft Skills na Teneryfie pozwolił uczestnikom:

  • Zrozumieć znaczenie komunikacji niewerbalnej i jej zastosowanie w edukacji.
  • Rozwinąć umiejętności empatycznej komunikacji i autentycznej ciekawości.
  • Poznać i wypróbować techniki edukacji nieformalnej, które angażują uczestników/czki i promują różnorodność.
  • Zbudować zaufanie i więzi w grupie poprzez gry i kreatywne działania.
  • Promować dobrostan osobisty, społeczny i fizyczny poprzez praktyczne ćwiczenia.

Do domu wróciliśmy wyposażeni w nowe narzędzia i umiejętności, które pozwolą im lepiej odpowiadać na potrzeby naszych odbiorców i odbiorczyń oraz tworzyć bardziej włączające i angażujące środowisko lokalne.

Projekt sfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry