Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Współpraca międzypokoleniowa

Dotyczy projektu: "Budujemy relacje, a nie racje!".

Współpraca między różnymi pokoleniami jest ważnym elementem w naszym społeczeństwie, poniekąd jest kluczem do harmonijnego społeczeństwa. Aktywne uczestnictwo seniorów w życiu społecznym powoduje wzrost empatii, zrozumienie różnych perspektyw, zwiększa solidarność społeczna. Współpraca międzypokoleniowa jest nie tylko sposobem na budowanie silniejszego społeczeństwa, ale także na zapewnienie bezpiecznej i satysfakcjonującej starości dla naszych najstarszych mieszkańców. Wszystkie inicjatywy, wspólne projekty czy wymiana doświadczeń promują współpracę międzypokoleniową i bezpieczeństwo seniorów. Przykładem są wydarzenia takie jak: spotkanie z policjantem, strażakiem czy psychologiem.

W trakcie inicjatyw seniorzy poznali rodzaje niebezpieczeństw, jakie mogą nieść za sobą różne sytuacje w życiu, zapoznali się z przepisami ruchu drogowego i jak bezpiecznie poruszać się po ulicy i po chodniku. Uczestnicy inicjatywy mieli możliwość lepszego zrozumienia, jakie wyzwania niesie ze sobą jazda na rowerze w mieście. Zdobyte doświadczenie może pomóc im unikać niebezpiecznych sytuacji i zachować ostrożność na drodze. Ta inicjatywa była również przykładem udanej współpracy społeczności lokalnej w tym międzypokoleniowej. Grupa inicjatywna projektu oraz uczestnicy zaangażowani w przejazd razem pracowali nad realizacją tego wydarzenia. To pokazuje, że wspólnota może działać razem, aby promować zdrowy styl życia i bezpieczeństwo swoich członków. Ponadto wydarzenie to pokazuje, że inicjatywy społeczne mają potencjał do wprowadzania pozytywnych zmian w społecznościach lokalnych, aby tworzyć bezpieczniejsze środowisko dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Świetnym wydarzeniem była inicjatywa, która nie tylko zachęca seniorów do dbania o swoje zdrowie, ale także stanowi inspirację dla innych społeczności, aby propagować bezpieczną aktywność fizyczną we wszystkich grupach wiekowych. Wartościowe doświadczenia i praktyki zdobyte przez seniorów stanowią drogowskaz dla wszystkich, którzy pragną cieszyć się zdrowym życiem na każdym etapie życia. Starzenie się nie musi oznaczać rezygnacji z ruchu. Wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna jest kluczowym elementem utrzymania zdrowego stylu życia w każdym wieku. W trakcie spotkania, instruktorka przedstawiła uczestnikom bezpieczne formy aktywności fizycznej i ćwiczeń, kładąc szczególny nacisk na dostosowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości seniorów.

Wiedzę dotyczącą prawidłowo skomponowanej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych przez osoby starsze seniorzy zdobyli podczas spotkania dietetykiem. Na nim odkrywali również jak przygotować wzorcowy posiłek dietetyczny.

Na kolejnej inicjatywie uczestnicy dowiedzieli się jak budować dobre relacje w rodzinie, w której żyje osoba chora na choroby przewlekłe. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Jednakże bardzo często największy wpływ na zachowanie seniora ma brak wsparcia ze strony rodziny oraz przyjaciół, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, brak samodzielności, niepełnosprawność lub brak wystarczającej ilości środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia. Osoba starsza czuje się samotna, zagubiona, a dodatkowo cierpi walcząc z chorobą.

Bardzo ciekawą inicjatywą były warsztaty z psychologiem. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jak budować swoją odporność psychiczną, jak radzić sobie ze stresem oraz o tym, jak dbać o relacje z innymi. W trakcie inicjatywy miały miejsce zadania, scenki i przeróżne zabawy, które pokazały, że dobre relacje z innymi ludźmi są jednym z ważniejszych elementów wpływających na nasze zadowolenie z życia.

W trakcie innego spotkania grupa silnych liderek zorganizowała warsztaty z policjantem na temat bezpieczeństwa. Spotkania te były niezwykłe, bo zorganizowane w pięknych okolicznościach przyrody. Efektem spotkania był wzrost wiedzy i świadomości uczestników w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze, bezpieczeństwa prawnego i w sieci oraz integracja międzypokoleniowa.

Podsumowując współpraca międzypokoleniowa jest kluczem do harmonijnego społeczeństwa. Nie tylko seniorzy korzystają z takiej formy współdziałania, ale również młodsi członkowie społeczeństwa mogą się wiele nauczyć od osób starszych. Poprzez promowanie współpracy międzypokoleniowej budujemy większą empatię, większą solidarność i zapewniamy bezpieczne i satysfakcjonujące starzenie się dla naszych najstarszych mieszkańców.

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry