Przeskocz do treści Przeskocz do menu

"Wspólnymi siłami po lepsze jutro - jak zadbać o zdrowie psychiczne młodzieży."

Dotyczy projektu: "Młodzi na Czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego Młodych".

Mamy za sobą kolejną ciekawą inicjatywę, przeprowadzoną w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Biłgoraju. Rozpoczęła się od przeprowadzenia ankiety, wśród uczniów klas pierwszych i drugich. W badaniu przeprowadzanym przez uczestników projektów „Młodzi na czele” wzięły udział 64 osoby. Było ono wstępem do rozpoczęcia inicjatywy i zaowocowało wieloma ważnymi wnioskami, tj. potrzeba zwrócenia większej uwagi na uczucia uczniów, relacje, wsparcie emocjonalne czy organizacji większej ilości akcji integracyjnych dla uczniów.

Uczniowie zyskali wiele cennych korzyści z możliwości uczestniczenia w zajęciach integracyjnych ze swoją klasą pod okiem specjalisty z dziedziny psychologii. Sami mieli możliwość wejść w rolę „psychologów”, podczas wspólnego analizowania tekstu dotyczącego problemów z jakimi borykają się nastolatkowie. Mieli możliwość dowiedzenia się czegoś więcej o sobie, jak również o sobie nawzajem podczas wspólnych zabaw integracyjnych.

Warsztaty integracyjne, które były kolejną ważną aktywnością podczas inicjatywy zachęciły uczniów do rozmów i współpracy, podczas wspólnych zabaw. Mimo pojawiających się czasem trudności, ten etap inicjatywy okazał się dla nich niezwykle pouczający.

Finałem wspólnej integracji było pojawienie się w szkole ważnego elementu wizualizacyjnego – ścianki motywacyjnej. „Tworzymy wspomnienia”, „Wspieramy”, „Lubimy się uczyć”, „Dajemy drugą szansę” …, to tylko kilka z haseł, które nie tylko upiększyły szkołę, ale przede wszystkim pomagają innym poczuć się pewniej.

Akcja rozdawania lizaków podczas przerwy między lekcjami, z cytatami motywacyjnymi, był to ostatni, wieńczący całą inicjatywę element. Ten niezwykle miły akcent wywołał uśmiech na twarzy wielu uczniów, kiedy to mogli poczęstować się słodkościami i przy okazji otrzymać miłe słowo. Wpłynęło to bardzo pozytywnie na poprawę humoru i samopoczucia uczniów.

Przeprowadzona inicjatywa zakończyła się sukcesem i wpłynęła w pozytywny sposób na społeczność szkolną.

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry