Wielkanoc to jedno z najbardziej radosnych, rodzinnych i kolorowych świąt w polskiej tradycji. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wiąże się z nim wiele specyficznych zwyczajów ludowych i tradycji, w których ogromne znaczenie odgrywa świat przyrody.
Święta Wielkanocne co roku przypadają na okres wiosenny, gdy przyroda po długiej zimie wreszcie budzi się do życia. Tradycyjnie w polskich domach przeprowadzane są wtedy wiosenne porządki symbolizujące również wewnętrzne przygotowanie do świąt i oczyszczenie duszy.
W ramach projektu „Wolontariat moją marką!” wolontariusze Fundacji Bliżej Pasji zdecydowali się zorganizować warsztaty tworzenia dekoracji związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, które nie tylko upiększają nasze domy, ale także mają głęboką symbolikę.
Pierwsza część warsztatów odbyła się w Szkole Podstawowej w Gromadzie 25 marca 2025r. Poprowadziła ją grupa wolontariuszy z Dorotą Patłaczyńską-Brodziak na czele.
Dzieci wykonywały pisanki i świece metodą dekupażu.
Druga część warsztatów miała miejsce 30 kwietnia w remizie w Korytkowie Dużym, podczas których wolontariusze wraz ze społecznością lokalną pod przewodnictwem lidera Jerzego Odrzywolskiego i pani Agnieszki Zakrzewskiej uczyli się tworzyć tradycyjne dekoracje, takie jak palmy oraz pisanki.
Palmy wielkanocne w religii chrześcijańskiej są symbolem odradzającego się życia. Tradycyjnie wykonuje się je z gałązek wierzby, bukszpanu, a także suszonych lub papierowych kwiatów, traw i innych roślin.
Symbolem nowego życia, odrodzenia i zmartwychwstania są również pisanki, czyli jajka, które są dekorowane różnymi technikami, najczęściej polegającymi na malowaniu lub zdobieniu wzorami. Wolontariusze swoje pisanki tworzyli metodą malowania wzoru woskiem.
Łącznie w dwuetapowej inicjatywie wzięło udział około 115 osób w wieku od 3 do 60 lat.
Warsztaty związane z tworzeniem dekoracji świątecznych były świetnym sposobem na zaangażowanie lokalnej społeczności oraz wprowadzenie świątecznego klimatu.
Projekt "Wolontariat moją marką" jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Wspierania i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030