Krew jest nazywana "lekiem, który ratuje życie", a jej znaczenie w medycynie jest nieocenione. Można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka.
Potrzebują jej nie tylko ofiary wypadków czy pacjenci z zaplanowanymi operacjami, ale również osoby cierpiące na nowotwory.
Duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia. Dotyczy to głównie transplantologii (przeszczepianie narządów), onkologii, hematologii i chirurgii sercowo-naczyniowej.
W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbyła się inicjatywa z projektu "Młodzi na czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych" pt.: "Krew ratuje życie - punkt konsultacyjny".
Celem tego wydarzenia była promocja krwiodawstwa, obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów.
W ramach punktu, jako przygotowanie do jego realizacji, zostały opracowane materiały promocyjne, m.in.: prezentacje, plakaty, ulotki, gabloty informacyjne do wykorzystania przez specjalistów w punkcie, który został zaaranżowany na głównym korytarzu szkolnym. Osoby, które zgłosiły się do punktu, uzyskały wyczerpujące na interesujące je pytania.
W akcję zaangażowało się ponad 80 uczniów RCEZ w Biłgoraju.
Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.