Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Turniej gier planszowych w KLO w Biłgoraju

Gry planszowe, łamigłówki, gry pamięciowe oraz zręcznościowe stanowią doskonałą alternatywę dla gier komputerowych i telefonicznych, oferując szereg korzyści zarówno dla graczy, jak i dla ich relacji społecznych.

Można przytoczyć wiele argumentów, dla których warto rozważyć ich wybór, a mianowicie:

  • gry planszowe i zręcznościowe zwykle wymagają obecności innych graczy, co sprzyja interakcji i budowaniu relacji i jest korzystne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Wspólne granie jest świetną okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz może budować wspomnienia i więzi.
  • w dobie wszechobecnych ekranów, gry planszowe dają możliwość oderwania się od elektroniki. To ważne, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, które spędzają dużo czasu przed komputerami i telefonami.
  • wiele gier planszowych i łamigłówek rozwija logiczne myślenie, strategię, umiejętności społeczne oraz zdolności manualne. Gry zręcznościowe mogą poprawić koordynację ręka-oko oraz refleks.
  • gry planszowe oferują szeroki wachlarz tematów, od fantasy, przez historyczne, po edukacyjne. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.
  • niektóre gry planszowe są stworzone z myślą o nauce konkretnych umiejętności czy tematów, co może być zabawnym sposobem na poszerzanie wiedzy i rozwoju pasji. Łamigłówki z kolei mogą być wyzwaniem intelektualnym, które rozwija kreatywność.
  • wiele gier planszowych wymaga współpracy i strategii zespołowej, co sprzyja rozwojowi umiejętności pracy w grupie i komunikacji.
  • tego typu gry oferują zdrową rywalizację, która może być ekscytująca i satysfakcjonująca. W przeciwieństwie do wielu gier komputerowych, w których gracze mogą ukrywać się za ekranem, w grach planszowych emocje są bardziej bezpośrednie i namacalne.

O takich aspektach i korzyściach gier przekonali się uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Realizując projekt „Młodzi na Czele! – TAK dla zaangażowania obywatelskiego młodych!” zorganizowali oni w swojej szkole turniej gier planszowych, w której uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami tej szkoły. Utworzono również punkt konsultacyjny, gdzie każdy mógł zagłosować na swoja ulubioną grę.

Inicjatywa ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i dała uczestnikom wiele satysfakcji i oraz radości.

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry