Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Trudne słowo na "P"

Dotyczy projektu: Obywatelsi!.

Dnia 28 października br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym dowiedzieli się jak wygląda partycypacja w praktyce. Z uwagi na pandemię wybrali się w wirtualna podróż do Lublina do Lubelskiej Grupy Badawczej, gdzie współzałożycielka Marta Nazaruk – Napora wyjaśniała po co jest partycypacja i kiedy prowadzi się działania konsultacyjne oraz jak mieszkańcy i mieszkanki mogą wpływać na decyzje.

Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się czym są konsultacje społeczne, w których zbierane są opinie i uwagi mieszańców na określony temat. Zdobyli wiedzę o tym, że konsultacje mogą być prowadzone na różne sposoby np. spotkania otwarte, warsztaty, panele obywatelskie, kawiarenki obywatelskie, spacery badawcze itp. Prelegentka opowiadała, iż przykładem konsultacji społecznych jest obecnie prowadzony proces konsultacji społecznych Strategii Miasta Lublina na lata 2020-2030 za który odpowiada Lubelska Grupa Badawcza w ramach projektu „Wymyślmy wspólnie Lublin. Partycypacyjnie tworzymy inteligentną Strategię Lublin 2030.

Uczniowie dostali ciekawa lekcję obywatelskości. Rozmawiali o tym czym jest samorząd uczniowski i jaką pełni funkcję, co to jest budżet uczniowski oraz czym się różni od Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Wywiązała się ciekawa dyskusja na temat Rady Młodzieży i tego co sami uczniowie mogą zrobić aby ich głos został wysłuchany w gminie.

Poprzez udział w wizycie uczniowie zapoznali się z historią powstania Lubelskiej Grupy Badawczej oraz jej działaniami, a to dało im praktyczne spojrzenie na proces partycypacji.

Projekt „Obywatelsi!” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry