Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Spotkanie i wiedza, to lekarstwo na lepsze życie

Dotyczy projektu: Dobre sąsiedztwo to bezpieczeństwo!.

10 października 2025 roku odbyła się niezwykła inicjatywa zorganizowana przez grupę seniorek z Korczowa i Okrągłego, działających w projekcie „Dobre sąsiedztwo to bezpieczeństwo”. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w lesie oraz w codziennym życiu, a w roli prowadzących wystąpili leśnicy i strażacy.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Leśnicy tłumaczyli, jak zachować się podczas spaceru po lesie, co zrobić w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem oraz jak postępować, gdy zgubimy się w terenie. Uczestnicy poznali też praktyczne wskazówki dotyczące korzystania z aplikacji lokalizacyjnych i numerów alarmowych.

Strażacy natomiast poprowadzili część poświęconą bezpieczeństwu w domu i pierwszej pomocy. Pokazali, jak prawidłowo używać gaśnicy, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz jak reagować w razie pożaru lub wypadku.

Organizatorki – seniorki z projektu „Dobre sąsiedztwo to bezpieczeństwo” – podkreślały, że ich celem było nie tylko zdobycie nowej wiedzy, ale także integracja lokalnej społeczności i wzajemne wsparcie w trosce o bezpieczeństwo oraz zaktywizowanie seniorów.

– Bezpieczeństwo zaczyna się od świadomości i współpracy. Chcemy, by każdy z nas czuł się pewnie – w domu, na ulicy i w lesie – mówiły organizatorki spotkania.

Dzięki takim inicjatywom seniorzy pokazują, że są ważną i aktywną częścią społeczności, a ich zaangażowanie realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia wszystkich mieszkańców.

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przy ognisku i wymianą doświadczeń.

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Edycja 2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry