Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Seniorzy bezpieczni latem i jesienią!

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Dobra kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne to najważniejsze korzyści z korzystania z kąpieli wodnych i leśnych. Jak to robić bezpiecznie? Wybierając się do lasu powinniśmy zachować szczególną ostrożność:

- Powinniśmy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać – podkreślają Jerzy i Stefania Kaźmierczak ze Stowarzyszenia Integracyjno-Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych w Biłgoraju, realizujący inicjatywę pn.:”Bezpieczny senior z niepełnosprawnością”.

Najlepiej do lasu wybierać się w kilka osób. W sytuacji gdy jedna z nich się zgubi należy o tym fakcie powiadomić najbliższą jednostkę policji, by jak najszybciej rozpocząć akcję poszukiwawczą.

- Dobrze jest też zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i kontrolować miejsca w których się znajdujemy, po to aby z łatwością znaleźć drogę powrotną do domu – opowiadają Grażyna Zalewska oraz Celina Kufel, współrealizujące inicjatywę. I dodają:

- Na pewno nie powinniśmy wybierać się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

Dnia 10 sierpnia br. uczestnicy inicjatywy zostali przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa w lesie i ruchu drogowym oraz w zakresie korzystania ze sprzętu wodnego. Choć kiedy rozpoczynali inicjatywę trwało upalne lato, to podczas drugiego wydarzenia dnia 10 września br. podczas wyjazdu do Przemyśla, pogoda bardziej przypominała jesienną. Wtedy to sprawdziły się złote zasady dla pieszego, które są szczególnie przydane w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym:

- Zawsze należy korzystać z chodnika;

- Idąc drogą po zmroku należy nosić odblaski;

- Przechodząc przez jezdnię należy korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych;

- Kiedy przechodzisz przez ulicę nie używaj telefonu komórkowego;

- Nie przechodź przez jezdnię pomiędzy samochodami;

- Bądź ostrożny poruszając się jako pieszy po parkingu.

Uczestnicy inicjatywy na jej podsumowanie podkreślali, iż zawsze dobrze jest kierować się zasadą ograniczonego zaufania i pamiętać, o tym, że nawet jeśli pieszy widzi nadjeżdżający pojazd to niestety nie oznacza, to że kierowca pojazdu widzi pieszego!

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry