Ostatnia niedziela wakacji, tj. 28 sierpnia b.r. była mieszkańców osiedla Puszcza Solska w Biłgoraju pełna wrażeń. Już po raz kolejny dzieci, młodzież i dorośli spotkali się na podwórku u jednej z mieszkanek, Pani Marii Różańskiej, aby spędzić czas, nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie.
Celem inicjatywy było zapoznanie mieszkańców z zagrożeniami pożarowymi, zagrożeniami od urządzeń elektrycznych i gazowych, a także zwiększenie wiedzy na temat prawidłowego zachowania w przypadku zatrucia czadem.
Pomysł na działania wynikał z problemu niewystarczającej wiedzy mieszkańców na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Honorowymi gośćmi spotkania byli trzej funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. Strażacy przedstawili jakie zagrożenie może powodować tlenek węgla oraz w jaki sposób możemy się przed nim zabezpieczyć. Apelowali też, aby zaopatrywać się w alarmujące czujki i utrzymywać właściwy stan techniczny posiadanych już czujek dymu i tlenku węgla. Informowali , że zapobieganie zagrożeniu polega na regularnym kontrolowaniu instalacji grzewczej, wentylacyjnej oraz przewodów kominowych. Instalacje powinny być sprawdzane przez wykwalifikowaną osobę. Rekomendowany jest montaż czujników czadu, które stale kontrolują poziom tlenku węgla w powietrzu. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, aby dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza było one wolne od niepożądanych substancji.
Następnie w zakresie edukacji przeciwpożarowej Strażacy zaznajomili uczestników spotkania z przypadkami wystąpienia pożaru i sposobami radzenia sobie z nim. Dla chętnych zaprezentowany został także wóz gaśniczy, wyposażenie, jakie posiada oraz zasady jego użycia.
Na spotkanie międzypokoleniowe, oprócz ponad 40 osób w różnym wieku, przybyli też goście: posłanka Pani Beata Strzałka i ksiądz Karol Wilkiel – sąsiad, proboszcz Cerkwi Prawosławnej w Biłgoraju.
Grupa seniorek, uczestniczek projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” zadbała również o to, żeby podczas spotkania nie zabrakło dobrego jedzenia z grilla, ciasta własnego wypieku i lodów dla najmłodszych. Całe spotkanie uświetniły wspólne śpiewy i wspomnienia.
Liderka inicjatywy – Pani Maria Różańska twierdzi, że takie spotkania mają szczególne znaczenie dla mieszkańców samotnych, niepełnosprawnych, którzy szczególnie potrzebują kontaktu i bliskich relacji z innymi sąsiadami. Dla takich osób spotkania sąsiedzkie są jedyną formą kontaktu z innymi ludźmi.
Miejmy nadzieję, ze spotkania sąsiedzkie na osiedlu Puszcza Solska staną się coroczną tradycją.
Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.