Ruda Solska, urokliwa i spokojna wieś położona w Puszczy Solskiej pomiędzy rzekami Ładą i Tanwią, gdzie istnieje jeden z najbardziej utytułowanych i znanych zespołów ludowych w Polsce – Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Widowiska obrzędowe, zdobyte nagrody, spektakle w ogólnopolskiej telewizji, znane piosenki… to wszystko sprawiło, że przez kilkadziesiąt lat członkinie zespołu były nie tylko nosicielkami lokalnej kultury i tradycji Ziemi Biłgorajskiej, ale i propagowały ją w Polsce i na świecie. Niestety czas płynie nieubłaganie – zespół występuje coraz rzadziej, a unikalna sztuka „białego śpiewu” może zaniknąć…
Przykładem rozwiązania tego problemu jest współpraca młodzieży ze Szkół Podstawowych w Woli Dereźniańskiej oraz Bukowej z władzami lokalnymi, a mianowicie Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Dzieci poniekąd same wyszły z inicjatywą warsztatów białego śpiewu, chcąc kontynuować tradycję swoich babć. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu warsztatów białego śpiewu z instruktorem oraz zespołami ludowymi, na których dzieci będą uczyć się tradycyjnych pieśni – podkreśla Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju. W 2022 r. w ramach projektu „Rozśpiewani w tradycji – Warsztaty białego śpiewu” odbyły się dwa cykle warsztatów śpiewu otwartym głosem. W spotkaniach uczestniczyło aż czterdzieścioro dzieci – często wnuczki i prawnuczki członkiń zespołów śpiewaczych z Bukowej oraz Rudy Solskiej.
Taka wzorowa współpraca pomiędzy władzami lokalnymi a młodzieżą szkolną najwyraźniej przyniosła dobre rezultaty, skoro uczestnicy warsztatów sięgają po najwyższe nagrody w konkursach śpiewaczych, a w Woli Dereźniańskiej powstał młodzieżowy Zespół Śpiewaczy „Rudzianeczki”, kultywujący tradycję babci i prababć. Przełamania tej bariery pokoleń nie byłoby, bez obopólnej chęci z obu stron oraz innych projektów – jak choćby „Jesteśmy młodzi – o kulturę nam chodzi!”, realizowanego przez Fundację „Bliżej Pasji” z młodzieżą z Bukowej, Korczowa, Korytkowa, Smólska i Soli w gminie Biłgoraj.
Reportaż powstał na podstawie współpracy z Młodzieżową Grupą Dialogu ds. Kultury, w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.