„Pasje naturalnie!”
W ramach projektu "Obywatelski challenge - włącz się!" mieszkańcy gminy Biłgoraj aktywnie uczestniczą w działaniach, polegających na ochronie środowiska. Pokazują tym samym, że nie jest im obojętna przyszłość naszej planety. Uczestniczą w projekcie, który umożliwi aktywne działania skierowane na ekologię. Zaprosiliśmy mieszkańców Roztocza do spacerów ścieżkami edukacji, obserwacji, dialogu i działania! Spędzanie czasu w lesie i obserwowanie przyrody i zwierząt może być nie tylko relaksujące, ale również edukacyjne, jak również może okazać się wspaniałą pasją. Taką formą spędzania wolnego czasu może pochwalić się sporo osób, którym las nie jest obojętny i lubią w nim przebywać, łącząc przyjemne z pożytecznym. Poprosiliśmy kilka osób o udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak łączyć pasję z naturą, mieszkając w samym sercu Roztocza i co wniósł ich udział w projekcie?
Aneta łączy pasje z naturą w ciekawy sposób poprzez leśne spacery połączone ze zbieraniem ziół i roślin, z których może zrobić naturalne leki lub kosmetyki. Przy okazji zawsze ma ze sobą worek na śmieci, który zawsze się wypełnia po brzegi.” -Udział w projekcie pokazał mi, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym”- mówi.
Przebywanie w lesie i obserwacja przyrody jest również doskonałą okazją do odstresowania się i wyciszenia.
Monika uważa, że fajnie jest korzystać z ciszy i spokoju leśnego otoczenia, ciesząc się świeżym powietrzem i pięknem natury. „-Pamiętajmy, że już po 20 minutach obniża się poziom kortyzolu” - podkreśla. Po seansie leśnym nasz umysł jest wypoczęty i zwiększa się nasza kreatywność, poprawia się nam oddychanie, regeneracja, kondycja i jakość snu, a to tylko kilka przykładów dobroczynnego wpływu lasu na człowiek.
Pamiętajmy, aby podczas naszych wizyt w lesie zadbać o środowisko naturalne.
Sylwia pasjonatka fotografii podkreśla, jak ważne jest zachowanie w lesie. „-Szanujmy zwierzęta i ich naturalne siedliska, nie zakłócajmy ich spokoju i nie niszczmy roślin. Zawsze starajmy zachowywać się odpowiedzialnie i zgodnie z zasadami ochrony przyrody. Cieszmy się swoją pasją i możliwościami z racji zamieszkania w samym sercu Roztocza i kontynuujmy swoje przygody w lesie. Zachęcam do podzielenia się swoimi obserwacjami i doświadczeniami z innymi pasjonatami przyrody, co może być inspirujące i pełne nauki dla wszystkich. Udział w projekcie uwrażliwił mnie na moje otoczenie i od tej pory zawsze z sobą mam worek na śmieci, aby przy okazji bytowania z przyroda naprawić to, co inni psują.”
Artykuł powstał w ramach projektu „Obywatelski challenge – włącz się!” i jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.