Kiedy chciałbyś, aby w Twojej miejscowości powstało wygodne boisko piłkarskie, gdy razem z koleżankami i kolegami nie macie dogodnego miejsca, gdzie możecie się spotkać w mroźne i deszczowe dni, kiedy nie macie gdzie poćwiczyć na siłowni, bądź zorganizować seansu filmowego… Kiedy jesteś młodą osobą, a masz któreś z tych problemów (bądź całkiem inny), pomóc Ci je rozwiązać mogą między innymi współpraca z lokalnymi władzami (sołtysem, radnym, wójtem itd.). Dowiedz się jak to zrobić, przeczytaj, jak my to robiliśmy u siebie.
Kilka lat temu w mojej malutkiej miejscowości leżącej wśród lasów na terenie gminy Biłgoraj grupa młodzieży w większości w wieku szkolnym, we współpracy ze strażakami z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, postanowiła zrobić coś dobrego dla siebie, ale także i dla swoich kolegów, rodziców i dziadków. Problemem, który chcieliśmy rozwiązać był brak siłowni, w której moglibyśmy się spotykać, a jednocześnie ćwiczyć. Zaczęliśmy się zastanawiać, kto może nam pomóc, jak ten problem zacząć rozwiązywać.
Uznaliśmy, że sami nie posiadamy dobrego miejsca, a tym bardziej środków finansowych na zakup sprzętów do ćwiczeń, wspólnie stwierdziliśmy, że należy szukać pomocy we władzach lokalnych. Zaczęliśmy od najniższego szczebla – sołtysa, później porozmawialiśmy z radnym, a na koniec z Wójtem Gminy Biłgoraj Wiesławem Różyńskim, który zachęcił nas, żebyśmy także dali coś od siebie, a wtedy on postara się nam pomóc. Postanowiliśmy posprzątać bardzo zaśmiecony las przy drodze w naszej wsi i okolicy, co robiliśmy przez kilka dni po szkole.
Taka wspólna praca nie tylko zintegrowała naszą grupę, ale także nauczyła nas przedsiębiorczości i inicjatywy oraz dbania o lokalne środowisko. Jednocześnie również uzyskaliśmy dofinansowanie na wyposażenie do siłowni oraz pomieszczenie w remizie OSP. Siłownia nadal tam funkcjonuje, a nasza młodzieżowa grupa podjęła się dalszych działań we współpracy z władzami samorządowymi. Zorganizowaliśmy m.in. ognisko młodzieżowe, a także Piknik Historyczny, który do dzisiaj co roku u nas się odbywa. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, jak wspólnie z samorządem i władzami lokalnymi można dbać o naszą „Małą Ojczyznę”.
Reportaż powstał na podstawie współpracy z Młodzieżową Grupą Dialogu ds. Kultury, w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.