Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O Empatii...

Dotyczy projektu: "Młodzi na Czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego Młodych".

W dzisiejszym świecie, w którym stykają się różne kultury, pochodzenie etniczne, światopoglądy, styl życia, różnorodność staje się codziennością. W takim świecie rola empatii, zrozumienia i szacunku wobec innych grup społecznych jest kluczowa. Wzajemne zrozumienie i szacunek są bardzo ważnym elementem relacji międzyludzkich, a empatia pełni tu rolę mostu, łączącego różne perspektywy, wartości i sposoby myślenia.
W tym kontekście empatia połączona z szacunkiem do drugiego człowieka otwiera drogę do dialogu, który jest niezbędny w społeczeństwach o takiej różnorodności.

Empatia to umiejętność bycia z drugim człowiekiem w taki sposób, iż jesteśmy w stanie wejść w jego perspektywę, zrozumieć jego potrzeby, uczucia i wartości bez oceniania i etykietowania. Jest to pewna umiejętność, którą niektórzy mają, a inni uczą się jej. Jest to proces, który trwa i wymaga od nas zrozumienia też siebie i swojej perspektywy, swoich wartości, potrzeb. Jeśli zwrócimy się z empatią do siebie i wiemy co dla nas jest ważne, to kolejnym krokiem jest zwrócenie się ku drugiej osobie. Bez tego wglądu w siebie trudno jest rozumieć innych, szczególnie jeśli inni są nam obcy, różni. Dlatego metaforycznie można powiedzieć, że empatia jest to „most”, który łączy dwa różne brzegi.

Empatia odgrywa także kluczową rolę w budowaniu dialogu między różnymi grupami społecznymi.
Kiedy jesteśmy w stanie zrozumieć perspektywę innych, otwieramy się na różnorodność, która nam nie tylko nie zagraża, ale poszerza nasze widzenie świata i drugiego człowieka. Różnorodność nie oznacza rozpłynięcia się własnych wartości i potrzeb oraz punktów widzenia, wręcz przeciwnie - autentyczny dialog oparty na empatii nie wymaga, abyśmy zmieniali swoje poglądy czy wartości, ale raczej pozwala na zrozumienie, że inne osoby mogą mieć różne potrzeby, inny system wartości i sposób patrzenia na świat. Te różnice nie oznaczają, że ktoś jest gorszy czy ma złe intencje – oznaczają po prostu, że jest inny. Nie musimy wszyscy myśleć tak samo, aby żyć w zgodzie. Zrozumienie i szacunek dla odmiennych punktów widzenia pozwalają na budowanie relacji opartych na wzajemnym zaufaniu i szacunku, co jest kluczowe w każdym społeczeństwie.

We współczesnym świecie często widzimy, że dominuje dążenie do „posiadania racji”, tymczasem empatyczne podejście mówi nam o tym, że najważniejsze są relacje. Walka o rację bez próby zrozumienia drugiej strony, może prowadzić do izolacji i konfliktów. Natomiast empatyczne podejście sprzyja otwarciu się na inne punkty widzenia i budowanie autentycznego dialogu. W efekcie, dialog taki staje się bardziej konstruktywny i może prowadzić nie tylko do lepszego zrozumienia, a także do poszukiwania rozwiązań, które uwzględniają potrzeby wszystkich stron.

W tym kontekście widzimy, jak ważne jest promowanie i edukowanie tych wartości wśród ludzi młodych, do bycia empatycznymi, do tego, aby okazywali szacunek wobec innych, niezależnie od ich pochodzenia, wyznania czy poglądów. Młodzi ludzie, którzy od najmłodszych lat uczą się szanować różnorodność, są lepiej przygotowani do życiaw zróżnicowanym świecie, gdzie spotkanie z odmiennymi wartościami jest codziennością.

Zrozumienie dla odmiennych punktów widzenia wśród młodych pozwala na budowanie dialogu, który jest niezbędny do rozwiązywania konfliktów i budowania porozumienia między różnymi grupami społecznymi.

Ponadto, uczenie młodych ludzi empatii i szacunku uczy krytycznego myślenia i refleksji nad własnymi przekonaniami. Jest to bardzo ważna zdolność przydatna także w dorosłym życiu, gdzie konieczne jest podejmowanie decyzji, opartych na analizie różnych perspektyw.

Podsumowując, kształtowanie empatii, szacunku i zrozumienia dla innych wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród ludzi młodych jest inwestycją w przyszłość. Dzięki temu młodzi ludzie, wyposażeni w te wartości, będą w stanie budować mosty między różnymi grupami dając nadzieję na przyszłość. Jest to przyszłość, w której możliwa jest komunikacja, która nie tylko respektuje różnorodność, ale też jest budująca, rozwijająca. Wspierając te wartości, możemy tworzyć społeczeństwo oparte na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i współpracy, co wydaje się być bardzo ważne w dzisiejszym świecie.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry