Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzież ma wpływ na rzeczywistość!

Dotyczy projektu: "Młodzi na Czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego Młodych".

„Interesuję się polityką, działam w stowarzyszeniu na rzecz bezdomnych, jestem przewodniczącym samorządu szkolnego. Jestem aktywny, bo wiem, że mogę mieć wpływ na rzeczywistość. I chcę mieć wpływ! Nie chcę iść z nurtem rzeki, tylko wykorzystuję swoją siłę, wiedzę, potencjał i umiejętności do poprawiania życia mojego, moich najbliższych, mieszkańców mojej miejscowości, uczniów i nauczycieli z mojej szkoły, osób potrzebujących wsparcia ” – mówi 17stolatek z miasta powiatowego w województwie lubelskim. Czy jego proaktywna postawa jest czymś powszechnym? Czy młodzi Polacy i młode Polki rozumieją rolę, jaką mogą odegrać w demokratycznym społeczeństwie?

Międzynarodowe Badania Edukacji Obywatelskiej (ICCS) przeprowadzone w 20 państwach świata pokazują, iż polska młodzież jest na trzecim miejscu (po Tajwanie i Szwecji) w aspekcie poziomu wiedzy z zakresu edukacji obywatelskiej. Polscy uczniowie interesują się sprawami obywatelskimi, angażują się w wolontariat. Młodzi Polacy i młode Polki są w zdecydowanej większości (75% z nich) za systemem demokratycznym, uważając, że demokracja jest najlepszą formą rządów.

Nasza Fundacja Bliżej Pasji podejmuje działania, w ramach których przekonujemy młodzież, iż warto angażować się w działania na obywatelskie szczególnie na poziomie lokalnym. Skupiamy się w naszych inicjatywach na zaszczepieniu w młodych ludziach zainteresowania sprawami samorządu – począwszy od samorządu szkolnego, gdyż od tego się zaczyna – później przychodzi zainteresowanie samorządnością na wyższych szczeblach. Jak mówi przysłowie „bliższa koszula ciału” – tematy bliskie nas, te, z którymi się na co dzień spotykamy, są bardziej interesujące również dla młodego pokolenia.

Obserwujemy, iż młode osoby, które „połkną” bakcyla bycia społecznikiem – odnajdują w tym pasję – angażują się w coraz większym stopniu w realizację działań na rzecz swoich społeczności. Wystarczy, że raz doświadczą swojej sprawczości, raz poczują satysfakcję ze zrealizowania ważnych działań na rzecz np. grup potrzebujących wsparcia w swoim środowisku lokalnym i potem są prawie zawsze chętni do kolejnych działań.

Poprzez nasze projekty chcemy pokazywać, że działania obywatelskie są wielką wartością, że angażowanie się młodych osób ma sens - młodzież może mieć wpływ na rzeczywistość!

Jakie są jeszcze inne argumenty za tym, aby angażować się w działalność obywatelską będąc młodym człowiekiem?

Angażując się w działania obywatelskie młodzi mają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Rozwijają umiejętność pracy zespołowej, zdolności przywódcze. Podczas realizacji inicjatyw obywatelskich muszą wziąć odpowiedzialność za swoje działanie, uczą się podejmowania decyzji, rozdzielania zadań między uczestnikami grupy inicjatywnej, koordynowania ich pracy, ustalania terminów i pilnowania ich. Umiejętności takie są przydatne w dorosłym życiu – zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym.

Osobom, które mają z młodości doświadczenia w działaniach społecznych, łatwiej odnaleźć się w różnych sytuacjach w rodzinie i w pracy. Aktywność procentuje większym poczuciem pewności siebie, poczuciem sprawczości, zdyscyplinowaniem, zorganizowaniem, większą skutecznością i odwagą w podejmowaniu wyzwań.

Oto doświadczenia dorosłego mężczyzny, który odniósł wielkie sukcesy na polu zawodowym i rodzinnym:

„Będąc młodym człowiekiem, byłem harcerzem. Z czasem zostałem zastępowym, potem drużynowym. Organizowałem biwaki i obozy dla dużej liczby chłopców. Współpracowałem z trzema innymi chłopakami, którzy swoje młode życie również połączyli z działaniami harcerskimi. Potem wszyscy na studiach, na różnych uczelniach, zaangażowani byliśmy m.in. w działalność samorządów uczelnianych. Podejmowaliśmy różnorodne inicjatywy obywatelskie. Po skończeniu studiów każdy poszedł w swoim kierunku zawodowym. Spotykając się po latach doszliśmy do wniosku, że to, iż wszyscy czterej mamy udane rodziny i sukces zawodowy – dobre prace, które lubimy i dobre wynagrodzenia – to efekt naszej aktywności obywatelskiej w młodości. To harcerstwo i samorząd uczelniany dały nam możliwość nauczenia się odpowiedzialności, solidności, pracowitości. Nasza aktywność obywatelska z młodych lat pomaga nam również w naszym życiu rodzinnym – jesteśmy zorganizowanymi mężczyznami, którzy wspierają swoje żony i dzieci. Mamy wysoką samodyscyplinę, duże poczucie własnej wartości i potrafimy innych wspierać. To niewątpliwie skutek tego, że nasza młodość upłynęła nam na podejmowaniu aktywności społecznej. Zachęcamy każdą młodą osobę do włączania się w działania obywatelskie, gdy tylko dostrzeże taką możliwość.”

Fundacja Bliżej Pasji zachęca młode osoby do szukania możliwości podejmowania aktywności obywatelskiej, społecznej. Warto zacząć robić coś dla innych, na rzecz innych, gdyż oprócz tego, że możemy zmieniać rzeczywistość wokół nas, zmieniamy również samych siebie – i to na dobre!

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry