Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzież kontra partycypacja!

Dotyczy projektu: „Obywatelski challenge – włącz się!".

„Młodzież kontra partycypacja”

Zaangażowanie w działania nie zależy od wieku ani od miejsca zamieszkania. Każdy, kto ma szczerą motywację, znajdzie sposób, aby wdrożyć się do uczestnictwa w życiu społecznym, czyli w partycypację.

Partycypacja to nic innego, jak aktywny udział w życiu społecznym, podejmowanie decyzji i wpływanie na swoje otoczenie, a to wszystko na rzecz wspólnego dobra. Może mieć ona różne formy. Są tom.in.:

  • udział w radach uczniowskich,
  • organizowanie projektów społecznych,
  • uczestnictwo w debatach i konsultacjach dotyczących mieszkańców,
  • udział w organizacjach i stowarzyszeniach.

Jest to istotne, ponieważ daje ludziom szansę rozwijania umiejętności, takich jak komunikacja, negocjacje, czy przywództwo. Ponadto, poprzez partycypację można mieć wpływ na tematy i decyzje ważne, takie jak edukacja, zdrowie, kultura czy polityka.

Fundacja w temacie partycypacji promuje wśród młodzieży aktywne obywatelstwo i odpowiedzialność społeczną. Kiedy młodzi ludzie są zaangażowani w sprawy swojego otoczenia, mogą wpłynąć na pozytywne zmiany i rozwiązywanie problemów społecznych.

Ważne jest, aby partycypacja była dostępna i uwzględniała różnorodność młodych ludzi, pozwalała im na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, budowanie siebie jako lidera i zdobywanie doświadczenia, które może być przydatne w przyszłym życiu zawodowym. Wspieranie partycypacji wśród młodzieży jest ważne dla budowania demokratycznego społeczeństwa, w którym różnorodne głosy są słyszane i brane pod uwagę. Młodzi ludzie często mają poczucie, że ich głos nie jest słyszany lub, że nie mają wpływu na swoje otoczenie. Dlatego edukujemy młodych, aby promować wartości partycypacji, takie jak równość, demokracja i dobrowolne zaangażowanie, by zachęcić ich jednocześnie do aktywnego uczestnictwa. Staramy się tworzyć projekty, które są odpowiednie dla młodych ludzi i które ich zainteresują.

W Fundacji Bliżej Pasji zawsze analizujemy z młodzieżą, jakie są ich pasje i zainteresowania, i jak dostosować działania angażujące do ich potrzeby. Warto również stworzyć możliwość pokazania ich punktu widzenia, gdyż młodym ludziom potrzebna jest przestrzeń i możliwość wyrażania swoich opinii oraz pomysłów. Można to zrobić poprzez organizację spotkań, warsztatów, debat, konsultacji lub uruchomienie platformy online, gdzie młodzi ludzie będą mogli dzielić się swoimi pomysłami i opiniami. Młodzi ludzie często są bardzo kreatywni i zaangażowani. Tworzymy programy i inicjatywy, które wspierają ich rozwój i dają możliwość objęcia roli lidera. Poprzez tworzenie mentorów, szkoleń czy programów stypendialnych można zachęcić młodych ludzi do angażowania się w działania partycypacyjne. Młodzi ludzie są często aktywni w mediach społecznościowych, dlatego warto wykorzystać tę platformę do promowania działań partycypacyjnych. Poprzez tworzenie interaktywnych kampanii, konkursów czy debat online można dotrzeć do większej liczby młodych osób i zachęcić ich do wzięcia udziału.

Nawiązanie współpracy z lokalnymi, młodzieżowymi organizacjami może być bardzo skutecznym sposobem na zaangażowanie młodych ludzi. Wspólne działania, projekty czy wydarzenia mogą zainspirować młodych do aktywnego uczestnictwa i zaangażowania się we wspólne działania. Wprowadzenie systemu nagradzania młodych ludzi za ich aktywność i zaangażowanie może być dodatkową zachętą do pełnego uczestnictwa. Można to robić poprzez przyznawanie certyfikatów, wyjazdów studyjnych, biletów na ważne wydarzenia czy uczestnictwo w międzynarodowych projektach.

Jako Fundacja zachęcamy młodych ludzi do angażowania się w lokalne debaty i procesy podejmowania decyzji. Pokazujemy im, że ich głos ma znaczenie i może wpływać na kształtowanie ich otoczenia. Organizujemy spotkania, panele dyskusyjne czy konsultacje, które pozwolą młodym na wyrażenie swojej opinii i uczestnictwo w procesach decyzyjnych. Ważne jest, aby utrzymywać regularną komunikację z młodymi ludźmi i monitorować ich zaangażowanie. Regularne spotkania, ankietowanie czy feedback pozwoli ocenić efektywność działań i dostosować je do potrzeb młodych.Realizujemy edukacyjne projekty, które wpływają na świadomość młodych ludzi w zakresie partycypacji. Docieramy do szkół, organizujemy warsztaty, prelekcje i działania edukacyjne, aby wzbudzić zainteresowanie i zachęcić młodych do angażowania się w takie działania.

Artykuł powstał w ramach projektu „Obywatelski challenge – włącz się!” i jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry