Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzi z potencjałem!

Dotyczy projektu: "Młodzi na Czele! - TAK dla zaangażowania obywatelskiego Młodych".

„Kiedyś było inaczej, teraz świat się zmienił” – często słyszymy te słowa, szczególnie z ust ludzi młodych. Czy to znaczy, że młodzież ma inne niż kiedyś myślenie, przeświadczenie, czy kieruje się inną hierarchią wartości?

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na zachowanie danej osoby w społeczeństwie, w tym jej osobowość, wartości, doświadczenia życiowe, ale także czynniki zewnętrzne, takie jak grupy społeczne, z którymi się identyfikuje, czy normy społeczne obowiązujące w danej społeczności.

Dawniej ważna była przede wszystkim samodzielność, praca, utrzymywanie rodziny, dbanie o gospodarstwo domowe i szacunek wobec starszych.

Teraz młodzi ludzie często stawiają na rozwój osobisty, karierę zawodową, podróże i doświadczenia życiowe. Hierarchia wartości została w dużej mierze zmieniona przez postęp technologiczny, globalizację i zmiany społeczne. Młodzi ludzie często cenią sobie autonomię, wolność i samorealizację, podczas, gdy starsze pokolenia kładą większy nacisk na tradycję, rodzinę i stabilizację życiową. Oczywiście są to ogólne tendencje, a każdy człowiek ma swoje własne priorytety i wartości. Jednak nie ma wątpliwości, że współczesna młodzież ma inne podejście do życia niż poprzednie pokolenia.

Teraz młodzi chcą mieć możliwość podejmowania decyzji samodzielnie i realizowania swoich własnych celów, dlatego wolność i niezależność, to ich motto życiowe. Cenią sobie również szacunek dla siebie i innych, oraz równość w traktowaniu wszystkich ludzi bez względu na ich pochodzenie, wiarę czy orientację seksualną. Niezwykle ważna jest też edukacja oraz stan duchowy. Młodzież chce zdobywać wiedzę, rozwijać swoje umiejętności i realizować swoje pasje. Potrzebuje bliskich relacji interpersonalnych, przyjaźni z rówieśnikami oraz rodzicami, nauczycielami czy mentorami. Nie obca jest im też sprawiedliwość społeczna i empatia, gdyż interesują się problemami społecznymi i chcą pomagać innym, przejawiając empatię i solidarność.

Pewna młoda osoba na pytanie „czym kieruje się w życiu?”, odpowiedziała:

„ Moją największą wartością, jest wiara. Wierzę w siebie, w ludzi, w przyszłość. Dzięki wierze wiem, do czego dążę i co chcę osiągnąć. Wiara jest moją opoką, do której w trudnych chwilach mogę się wrócić. Dzięki wierze, poznaję siebie.”

Obecnie młodzi angażują się w sprawy ważne dla dobra grupy, jeśli do tej grupy należą. Chcą poprawiać świat, który ich otacza, ponieważ są jego częścią. Są świadomi korzyści dla siebie, które wynikają z dbania o wspólne interesy. Cechy te dobrze byłoby wykorzystać we współpracy z młodzieżą w różnych działaniach.

„ W młodych tkwi duży potencjał, który w Fundacji Bliżej Pasji staramy się odkrywać. A jeśli już go odkryjemy – działamy tak, żeby wzmocnić ten potencjał w różnoraki sposób. Przykładem może być wolontariat, projekty rozwojowe, warsztaty rozwijające pasje, działania na rzecz środowiska, otoczenia. Zawsze jednak u podstaw naszych projektów leży wiara w młodych ludzi, to, że mają w sobie wszystkie potrzebne zasoby, aby zrealizować powierzone im zadania. Wierzymy, że zrobią to świetnie! Te zasoby to m.in. ciekawość, zapał, zaangażowanie, odwaga, kreatywność – to wszystko sprawia, że z młodymi można „góry przenosić!”. Jednocześnie w Fundacji Bliżej Pasji mamy tolerancję i otwartość na błędy młodzieży. Jesteśmy świadomi, że nie wszystko musi wyjść, nie zawsze trzeba odnosić sukcesy. Nie traktujemy każdego potknięcia jako porażki, ale raczej jako element rozwoju.” – podkreśla Monika Dominik, Wiceprezes Fundacji Bliżej Pasji.

To są wartości, które charakteryzują młode pokolenie, wartości, którymi się kierują i na których budują świat. Czy rzeczywiście aż tak bardzo różnią się one od tych wyznawanych dawniej? Być może wcale nie. Może po prostu zmieniły nam się warunki, w których żyjemy i świat rzeczywiście wygląda inaczej…

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry