Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Młodzi i aktywni w Smólsku!

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!.

Kawiarniana, przyjazna atmosfera podczas dyskusji warld cafe, techniki kreatywne podczas warsztatów plastycznych i decoupage oraz dużo aktywności i nowych pomysłów. To wszystko zadziało się w ramach drugiej symulacji realizowanej przez młodzież w Szkole Podstawowej w Smólsku w ramach projektu pn.:”Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.

Podsumowaniem symulacji było uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych przez Panią Dyrektor Barbarę Wojciechowską, które odbyło się 30 marca br. w Szkole Podstawowej w Smólsku. Mieszkańcy i mieszkanki Smólska mieli okazję zapoznać się z efektami prac młodzieży. Zadać pytanie i podzielić się swoją opinią.

Pomysł na symulację zrodził się podczas spotkania badającego potrzeby osób młodych. W jego wyniku opracowano plan działań, który zakładał m.in. realizację warsztatów artystycznych, projekcję filmu pt.: „Cudowny chłopak” oraz dyskusję z wykorzystaniem techniki warld cafe, a także zorganizowanie konkursu „Bohater postać z książki lub filmu” i wystawę.

W ramach realizacji symulacji odbyły się klasowe warsztaty artystyczne pod hasłem: „ Każdy może być artystą”.

– Podczas zajęć poznaliśmy twórczość Pabla Picassa. Tworząc portrety w stylu kubistycznym mogliśmy wykazać się kreatywnością i pomysłowością, była to dla nas ciekawa przygoda i zabawa – opowiada jedna z uczestniczek.

Kolejnym, ciekawym doświadczeniem było spotkanie z artystką – Panią Natalią Kyc, która zaprezentowała swoje prace wykonane techniką decoupage i nauczyła młodzież, jak je tworzyć. Podczas warsztatów młodzi ludzie mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Każdy stworzył własną pracę – małe dzieło sztuki.

Interesującym wydarzeniem w szkole była projekcja filmu „Cudowny chłopak”. Film poruszył wiele problemów i wątków ważnych dla młodych ludzi.

O filmie rozmawialiśmy w formule world cafe. Przyjazna, swobodna atmosfera spotkania sprzyjała dyskusji, podczas której poruszyliśmy problemy bardzo nam bliskie na przykład relacje w grupie rówieśniczej tj. problem akceptacji, tolerancji, odosobnienia, odrzucenia – wspomina jeden z uczestników. I dodaje:

Pracowaliśmy w trzech grupach tematycznych. Mieliśmy dostęp do napojów, krzesła ustawione dookoła stolików, duże kartki, na których mogliśmy pisać i rysować, a także flamastry. Czuło się luźną atmosferę dyskusji, co było dla nas pewną nowością Efekty zestawiliśmy w postaci prezentacji.

Symulacja odbyła się w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG .

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry