Partycypacja w praktyce… z tym zagadnieniem zmierzyli uczestnicy/czki projektu z Bukowej podczas wizyty studyjnej 22.06.2021 w Lublinie. Przedstawicielka Lubelskiej Grupy Badawczej opowiedziała o tym jak wyglądały konsultacje społeczne w ramach aplikacji Lublina o miano Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.
Uzyskanie tego tytułu przez Lublin było efektem wielomiesięcznych przygotowań. W całym procesie uczestniczyli przedstawiciele/lki Młodzieżowej Rady Miasta Lublin, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Konsultacjom nie przeszkodziły trudne warunki pandemiczne, odbyło się wiele spotkań konsultacyjnych: on-line, hybrydowych, jak również była możliwość zgłaszania swoich uwag e-mailowo, telefonicznie. W ten sposób zarówno młodzież jak i środowiska działające na rzecz młodzieży miały realny wpływ na wypowiedzenie się na temat potrzeb i pomysłów, które na potrzeby ludzi młodych odpowiadają. Zgłaszane uwagi i pomysły dotyczyły wielu różnych obszarów od edukacji, ekologii, kultury, przestrzeni i oferty spędzania wolnego czasu po sygnalizowanie potrzeby wpływu młodzieży na współtworzenie i rozwój miasta we wszystkich aspektach z korzyścią dla całej społeczności.
Dobra praktyka z Lublina była pretekstem do tego aby młodzież mogła uczestniczyć w symulowanych konsultacjach i wypowiedzieć się nt. tego „jak ma wyglądać moja miejscowość jako miejsce przyjazne młodzieży”. Obywatele/lki zgłaszali wiele ciekawych pomysłów np. więcej miejsc do spędzania wolnego czasu i integracji dla dzieci i młodzieży np. place zabaw, boiska, pizzeria; organizowanie wydarzeń i generalnie stworzenie atrakcyjnej oferty kulturalnej dedykowanej młodzieży np. konkursy, koncerty, festyny.
Jak podsumowała przedstawicielka Stowarzyszenia: „ widać, iż młodzież ma wiele pomysłów i potrzebuje rzeczywistej przestrzeni dla siebie i też ciekawej oferty jako alternatywy dla oferty w świecie wirtualnym”. Teraz czas na pomoc ze strony dorosłych!
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.