Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Miejsca Pamięci – i miejsca niezapomniane

Dotyczy projektu: Senior ważny codziennie!.

Inicjatywa seniorów w ramach projektu „Senior ważny codziennie!”

Kto jak nie seniorzy najlepiej wiedzą, dlaczego należy pielęgnować pamięć ważnych dla historii osób i miejsc? Dlatego z inicjatywy grupy uczestników projektu „Senior ważny codziennie!” została przygotowana inicjatywa pt. Miejsca Pamięci. 19 września 2018 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju Pani Natalia Czacharowska – pracownik Biblioteki – przygotowała dla grupy seniorów informacje o lokalnych Miejscach Pamięci. Inicjatywa wpisuje się w tegoroczne obchody 440-lecia przyznania Biłgorajowi praw miejskich. Herb naszego miasta to „Łabędzi Gród”.

Wiele jest powodów, by zwiedzić i poznać Biłgoraj. Miasto słynie od wieków sitami. Miasteczko na szlaku kultur – zrekonstruowane. Karabin – pomnik wdzięczności przy Urzędzie Miasta. Ronda – są znamieniem naszych czasów, zbudowano ich 12. Autodrom – tutaj przyjeżdżał na zawody Kubica (w Biłgoraju były pierwsze jego szlify). Biłgorajskie koniki (których już nie ma). Zalew – obecnie zmieniony. Zielone biłgorajskie piwo – wznowione. Piróg biłgorajski – każda gospodyni ma swój przepis. Zapiekanki – od 1984 roku są naszą lokalna potrawą. Łada Biłgoraj – od 1945 roku klub sportowy. Pomniki przy ul. Kościuszki:

  1. Poświecony gen. Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu dla upamiętnienia jego pobytu w Biłgoraju.
  2. Pomnik poświęcony Ignacemu Krasickiemu
  3. Pomnik Piasta
  4. Pomnik upamiętniający Bohaterów Powstania Listopadowego ufundowany w 1916 r.

Chcemy zwiedzać najpiękniejsze i najbardziej wartościowe zabytki kultury, sztuki, przyrody
i architektury naszego kraju nie ograniczając się do Biłgoraja. W tym celu dnia 26 września 2018 r.
o godzinie 7.00 wyjeżdżamy do Kozłówki. Zapowiada się piękny słoneczny dzień. Przez szybę busa ogrzewa nas jesienne słońce. Uczestnicy wycieczki zadowoleni, uśmiechnięci. Pan kierowca – miły, sympatyczny. Podróż przebiegła więc w miłej atmosferze. Przed zwiedzaniem pałacu mamy czas na spacer po pięknym parku. Wszyscy jesteśmy zachwyceni tym miejscem. Piękny pałac o powierzchni 2000 m2. Reprezentacyjna klatka schodowa. Porter konny Augusta Mocnego. Gabinet Hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Sypialnie hrabiego, Salon Mały, sypialnie hrabiny, Salon Czerwony, serwis ze scenami wojskowymi, Salon Biały, gabinet hrabiego Adama Zamojskiego. Portrety, serwis szklany z herbem Zamoyskich, jadalnie, biblioteka, stół bilardowy, kaplica.

Pani przewodniczka – wspaniała. „Odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu” – jak mówi koleżanka, która była wcześniej w Kozłówce. Grupa skorzystała także z herbatki u Hrabiego i lekcji historii. Były podziękowania dla Pani przewodniczki, uściski i zdjęcia. Następnie posiłek w restauracji przy pałacu i niespodzianka.

Wyjazd do Nadleśnictwa Lubartów. Leśniczy wraz z małżonką przyjechali po nas do Kozłówki, aby nas pilotować do Nadleśnictwa. Tam na spotkanie wyszedł Pan Nadleśniczy i zaproszono nas do budynku Nadleśnictwa. Przyjęto nas bardzo ciepło i serdecznie. Przygotowano prelekcję na temat pracy w lesie „O podstawowych obowiązkach leśników”. Przy kawie, herbacie i ciastku oraz wspomnieniach z okresu szkoły średniej (wszyscy trzej panowie to absolwenci Technikum Leśnego w Biłgoraju) spędziliśmy miło czas. Wszyscy zostaliśmy obdarowani gadżetami. Grupa zadowolona, zintegrowana, szczęśliwa. Przed wyjazdem wspólne zdjęcia przed budynkiem nadleśnictwa.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Senior ważny codziennie!” jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry