Liderzy są wśród nas!
Jednym z założeń projektu „Obywatelski challenge - włącz się!” jest zachęcanie mieszkańców do aktywności w ich najbliższym otoczeniu. Aby było to możliwe, społeczność potrzebuje liderów-aktywistów, którzy ,,pójdą” za nimi i będą inspiracją do działania .
O swojej ścieżce w kierunku liderskim opowie nam Beniamin, Wolontariusz Fundacji Bliżej Pasji .
Jak zdefiniować lidera?
Według schematów, które zostały nam w jakiś sposób narzucone w szkole, pracy, czy mediach, większość z nas identyfikuje lidera jako szefa, przełożonego, czy osobę pełniącą funkcję kierowniczą. Według mnie każda z wymienionych wcześniej osób może zostać liderem, ale nie zawsze nimi zostają. Lider to człowiek, dla którego ważni są ludzie, z którymi pracuje. Osoba, o której mówimy, nie wydaje tylko poleceń, ale potrafi z indywidualnym podejściem pomóc, wytłumaczyć szczegółowo problem, z którym mierzy się ktoś z zespołu.
Czym wg Ciebie powinien charakteryzować się lider?
Lider powinien potrafić słuchać, być elastycznym. Jeżeli chodzi o swoje podejście do problemu, być otwartym na uwagi i pomysły osób z którymi pracuje, ale też nie zapominać o kontroli, która jest podstawą zarządzania zasobami, czy to ludzkimi, czy materialnymi.
Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać lider, aby skutecznie zarządzać w społeczeństwie?
Lider powinien być po prostu człowiekiem, który chce kierować większą liczbą ludzi. Powinien być stanowczym w wymaganych przez siebie działaniach, które przechodzą zawsze w żądany efekt. Aby to osiągnąć musi zachować złoty środek, na przykład w negocjacjach. Lider musi szanować każdego człowieka, z którym pracuje, bo jeżeli nie szanuje ludzi, to dlaczego oni mają szanować jego, twoje decyzje, czy zdanie?
Jakie są Twoje doświadczenia z liderami w przeszłości?
W swoim życiu spotykałem często ludzi, którzy myśleli, że są liderami. Niestety zajmowali się oni jedynie wydawaniem rozkazów. Ich zespoły miały często dużą rotację ludzi. Ale poznałem również takie osoby, które potrafiły słuchać, szanowały zdanie innych, potrafiły przyznać się do błędu. Z takimi liderami, w sytuacji, gdy tylko pojawia się pomysł na współpracę, inni zakasują rękawy i idą za nimi bez wahania. To właśnie z nimi od lat chętnie współpracuję.
Jakie wyzwania i trudności może napotkać lider podczas działań?
Lider musi pamiętać o tym, że nie wszyscy muszą go lubić. Ludzie często oceniają innych przez to, jak wyglądają, jaki mają tembr głosu, czy jak brzmi ich śmiech. Dlatego lider choćby bardzo się starał, nie wszystkim będzie się podobał, bo sam jest tylko człowiekiem.
Należy pamiętać, że za działaniem osoby rządzącej idzie coś wielkiego i nie może przejmować się opinią innych w sytuacjach, na które nie ma wpływu.
Jest jeszcze sprawa motywacji, goniących terminów i stresu. Lider często będzie musiał przenosić zadania z jednej osoby na inną, np. w sytuacji, gdy ktoś zachorował, a miał zrobić coś do określonego terminu. Wtedy trzeba przegrupować czynności na inne osoby. Jesteśmy tylko ludźmi i takie sytuacje zdarzają się często.
Jakie są oczekiwania społeczności wobec lidera w kontekście rozwoju uczestników i osiągania wspólnych celów?
Społeczeństwo często wymaga, aby lider był ideałem, wiedział wszystko, umiał wszystko. Wiemy, że nie jest to możliwe, ale zawsze możemy sprawiać takie wrażenie. Istnieje w psychologii takie zjawisko, w którym ludzie w sytuacjach kryzysowych kierują się podstawowymi bodźcami, jak na przykład wzrokiem. Podczas wypadku zakładamy białą gumową rękawiczkę, żeby pokazać ludziom, że wiemy co robimy, wtedy nagle wszyscy zaczynają nas słuchać i możemy rozdysponować zadania „ty dzwonisz po pogotowie, ty szukasz apteczki, a ty zabezpieczasz miejsce wypadku”. Pokażmy ludziom, że wiemy, co robimy, a jeżeli nie wiemy, niech naszą rękawiczką będzie na przykład telefon do specjalisty.
Jakie rady i wskazówki dałbyś osobie, która chce rozwinąć swoje umiejętności i zostać skutecznym liderem?
Wiedzieć kim jest lider. Znać terminologię, to jedno, ale być liderem, to drugie. Wydaje mi się, że nie da się tego nauczyć, trzeba wziąć stery w swoje ręce i odbyć parę jazd próbnych.
Dziękujęmy za podzielenie się z nami tymi cennymi wskazówkami i życzymy Ci dalszych sukcesów w roli lidera i nie tylko.
Rozejrzycie się wokół ,może liderzy są wśród was!
Artykuł powstał w ramach projektu „Obywatelski challenge – włącz się!” i jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.