Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kolejna inicjatywa w Soli - nocowanie na ekranie

Dotyczy projektu: Ja - obywatel!.

Już późnym popołudniem 30 kwietnia oraz w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2019 r. w Zespole Szkół w Soli odbyło się niecodzienne wydarzenie „Nocowanie na ekranie”. Inicjatywa zrealizowana została w ramach projektu „Ja – obywatel!” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie kl. VII i VIII szkoły podstawowej. Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem pani dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju – Dorotą Skakuj. Pani Dyrektor przybliżyła uczniom historię Soli, opowiedziała o miejscach pamięci narodowej w okolicach związanych z prowadzonymi działaniami wojennymi na tych ziemiach podczas II wojny światowej.

Uczestnicy poznali też historię miejscowości, dowiedzieli się, iż w Kolonii Sól znajdował się dawniej folwark z dworem, gorzelnią, browarem, stawami rybnymi oraz parkiem, w którym do dziś rośnie wiele zabytkowych drzew. W 1937 r. za sprawą garncarzy Kazimierza Kopra oraz Franciszka Wolanina zapoczątkowane zostało we wsi garncarstwo. Rzemiosło to było czynnie uprawiane do 1946 r. 12 września 1939 r. w Kolonii Sól stacjonował sztab 21 Dywizji Piechoty Gorskiej. Następnego dnia dołączył do sztabu batalion kpt. W. Marciszewskiego i I batalion 4 Pułku Strzelców Pieszych z kompanią rozbitków 74 Pułku Piechoty z 7 Dywizji Piechoty por. Leona Hoffmana.

Wspomniała także o zbliżających się obchodach 75 rocznicy bitwy pod Osuchami – jednej z największych partyzanckich bitew podczas II wojny światowej. Po wystąpieniu uczniowie obejrzeli filmy o tematyce partyzanckiej na naszych terenach m.in. „Chłopcy z lasu” – film dokumentalny biłgorajskiego reżysera Wiesława Palucha.

„Chłopcy z lasu” to film opowiadający o życiu partyzantów i tragicznym finale zmagań partyzantów AK Obwodu Biłgoraj z okupantem. Zamysł filmu polega na odkryciu nieznanego epizodu bohaterskiej walki partyzantów w jednej z największych i najtragiczniejszych walk partyzanckich podczas II wojny – bitwie pod Osuchami. Symboliczny wymiar tej walki, jest porównywalny do takich miejsc jak Monte Cassino, czy cmentarz Orląt Lwowskich i powinno znaleźć miejsce w zbiorowej pamięci Polaków. W filmie wystąpili: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Wir”z Biłgoraja, SRH 24 Jarosławska Dywizja Piechoty – Garnizonu Jarosław, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ostheer” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Othala”.

Podczas wieczoru uczniowie uczestniczyli także w różnorodnych zabawach i grach. Dla uczestników był też przewidziany poczęstunek. Taka forma spędzenia czasu spotkała się z dużym entuzjazmem, okazało się, że nawet czas spędzony w szkole może być bardzo przyjemny.

Projekt „Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry