Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Kąpiel leśna

Dotyczy projektu: "Wolontariat moją marką!".

Kąpiel leśna nazywana też leśną terapią, to prosta i łatwo dostępna metoda relaksacji, polegająca na przebywaniu w ciszy i skupieniu w otoczeniu drzew. Jest to praktyka kontaktu ze środowiskiem leśnym, która korzystnie oddziałuje na zdrowie i dobrostan na poziomie profilaktyki, wspomagania leczenia oraz rehabilitacji.

Słowo “kąpiel” nawiązuje do metafory zanurzenia się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku podczas powolnego, uważnego, zwykle milczącego spaceru. Jest to przebywanie wśród drzew, blisko natury i koncentrowanie się na tym, co nas otacza.

Metoda ta po raz pierwszy opisana została w Japonii w latach 90-tych ubiegłego wieku przez japońskich naukowców określona mianem terapii lasem, gdzie też przeprowadzono pierwsze badania naukowe potwierdzające korzystny wpływ kąpieli leśnych na nasze zdrowie. Są to między innymi: normalizacja ciśnienia krwi, tętna oraz poziomu cukru we krwi, redukcja poziomu stresu, poprawa koncentracji i pamięci. Kąpiel leśna korzystnie wpływa na układ odpornościowy, obniżenie depresyjności, poziomu złości i lęku.

Obecnie istnieje wiele nurtów i struktur kąpieli leśnych. Mogą one odbywać się samodzielnie lub z przewodnikiem, skupiać na zmysłach i uważności w naturze lub mieć szerszy wymiar, któremu towarzyszą dodatkowe ćwiczenia. Zajęcia te są skuteczne w każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć, pochodzenie, o każdej porze roku, o ile warunki środowiskowe nie są zagrażające ani nie powodują dyskomfortu.

Kąpieli takiej doświadczyli uczestnicy inicjatywy zrealizowanej przez Fundację Bliżej Pasji w ramach projektu „Wolontariat moją marką!”.

Warsztat ten przeprowadziła edukatorka z Nadleśnictwa Biłgoraj – Magdalena Sprężyna, która wprowadziła nas w cudowny świat lasu. Pokazała, jak osiągnąć głęboki kontakt z otaczającym środowiskiem i otaczającą nas naturą.

Podczas pobytu w lesie skupiliśmy się na zmysłach — słuchaliśmy śpiewu ptaków, czuliśmy zapach drzew i ziemi, dotykaliśmy kory i liści, obserwowaliśmy kolory i ruchy wśród roślin.

Ta bliskość z naturą pozwoliła nam odzyskać harmonię i poczuć energię, którą emanuje las.

Praktyka ta przypomniała nam, jak ważne jest bycie obecnym tu i teraz. To nie tylko relaks, ale także podróż do wewnętrznej równowagi i odkrywania sekretów ukrytych w leśnym świecie. Dziękujemy z całego serca za to doświadczenie. Nie możemy doczekać się na kolejne spotkanie z naturą.

Inicjatywa zrealizowana w ramach minigrantu wolontariackiego z projektu "Wolontariat moją marką" i jest sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Wspierania i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności - Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry