Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Jesteśmy razem – wspólnota Korczowa i Okrągłego”

Dotyczy projektu: "Budujemy relacje, a nie racje!".

Grupa inicjatywna zaprosiła do inicjatywy osoby, które w tych dwóch miejscowościach – Korczów i Okrągłe – bardzo rzadko wychodzą z domu, nie integrują się ze społecznościami lokalnymi, mają bariery w kontaktach międzyludzkich. Celem inicjatywy było wzajemne bliższe poznanie i budowanie dobrych relacji sąsiedzkich.

Liderka Maria Różańska wraz z grupą pomocniczek, zorganizowała w celu integracji i budowania relacji - wyjazd do Radruża, Nowin Horynieckich, Horyńca.

Pani Maria opowiedziała nam o zrealizowanej w dniu 22 września 2023 roku wycieczce dla mieszkańców miejscowości:

„W Radrużu zwiedzaliśmy Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy – zabytkową prawosławną cerkiew (następnie greckokatolicką, obecnie muzealna) z XVI w.

W 2013 roku została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Położona jest na owalnym wzgórzu nad potokiem Radrużka, i wraz z dzwonnicą otoczona jest murem (obecny z 1825), co nadaje jej charakter obronny. Zbudowana została z drewna jodłowego i dębowego przez cieśli wykorzystujących doświadczenia ciesielstwa późnogotyckiego. Fundatorem cerkwi był prawdopodobnie poseł na sejm i starosta lubaczowski Jan Płaza (zm. w 1599). W niespokojnych czasach XVII wieku cerkiew − oprócz funkcji religijnych − odgrywała rolę warowni, w której mogli się schronić mieszkańcy podczas najazdów tatarskich. Następne miejsce, które odwiedziliśmy to Nowiny Horynieckie z drewnianą kaplicą gdzie objawiła się Matka Boska dzieciom. Niedługo po objawieniach w okolicy pojawili się najeźdźcy. Tatarzy, którzy wracali z kolejnej łupieżczej wyprawy. Wrogowie spustoszyli nieodległy Horyniec, plądrowali inne wioski, brali mieszkańców w niewolę. Jednak znajdująca się na uboczu wioska Nowiny ocalała. Nieprzyjaciel w ogóle się nią nie zainteresował. Następny punkt wyjazdu to Horyniec, tam zjedliśmy obiad, spacer po parku zdrojowym przy pięknej słonecznej pogodzie, kawa, lody, dyskusje i powrót do domu przy pięknym zachodzie słońca. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, choć trochę utrudzeni jak to seniorzy.”

Wyjazd bardzo zintegrował mieszkańców Okrągłego i Korczowa. Był cenny również z tego powodu, że uczestniczyły w nim osoby, które w pewien sposób były „na uboczu” – słabo znały się z innymi mieszkańcami, rzadko albo wcale angażowały się dotychczas w inicjatywy w społeczności lokalnej. Dla wszystkich uczestników inicjatywy było to ważne doświadczenie dające lepsze wzajemne poznanie i budowanie dobrych relacji sąsiedzkich.

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry