Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Jak poradzić sobie w czasach pandemii i zdalnego nauczania oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Dotyczy projektu: Obywatelsi!.

Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym podczas spotkania otwartego zorganizowanego w ramach trzeciej – ostatniej symulacji pn.: „Zdalni bezpieczni”. O tym jak wykorzystywać narzędzia partycypacji uczniowie dowiedzieli się w ramach warsztatów i spotkań z coachem. To na tych spotkaniach powstawały również pomysły na symulacje „zdarzeń” partycypacyjnych.

Ostatnia symulacja pięcioosobowego zespołu składającego się z Julii Sprysak, Aleksandry Chyl, Bartka Kowala, Michała Solaka, Dominika Gruzy została zorganizowana w dniach od 30 września do 22 października br. Po ustaleniu planu działań grupa zabrała się do pracy.

Celem spotkania otwartego było zebranie opinii na temat tego jak poradzić sobie w czasie pandemii i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w świecie wirtualnym i rzeczywistym. W związku z tym, w ramach dyskusji ustalono, że zostaną zorganizowane różne działania, które sami uczniowie uznali za ważne. Przeprowadzona została ankieta dotycząca tego jak wyglądała nauka zdalna i jakie problemy pojawiały się, a związku z tym co może nas czekać w najbliższej przyszłości. Zorganizowano konkurs na plakat nawiązujący do odczuć związanych ze zdalnym nauczaniem „ JA w sieci”. Przeprowadzono też zajęcia reintegracyjne dla uczniów, którzy przez długi czas byli odizolowani od rówieśników. Odbyły się zajęcia z psychologiem. Na zajęciach z wychowawcą odbyła się debata i film „Jak dbać o siebie w czasie pandemii”.

W ramach tej symulacji promowano bezpieczeństwo w czasie pandemii. Bezpieczeństwo szeroko rozumiane. Uczniowie uczyli się jak prawidłowo zdejmować rękawice jednorazowe i nosić maseczki. Testowali pasy barkowe. Uczniowie w formie głosowania wybierali kolegów i koleżanki, którzy powinni nosić pasy barkowe dla utrzymania prawidłowej postawy ciała.

Gdyby nie pandemia efekty symulacji byłyby większe, gdyż można by było zaprosić do szkoły społeczność lokalną, przedstawicieli władz lokalnych oraz lokalne NGO. Grupa realizująca syumulacje ma jednak nadzieję, że i na to przyjdzie czas.

Symulacja została przeprowadzona w ramach projektu „Obywatelsi!” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry