Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Ekologia!

Dotyczy projektu: „Obywatelski challenge – włącz się!".

Siła działania - nie niszczenia!

Ekologia jest nauką, która bada relacje między organizmami, a ich środowiskiem. My, jako społeczeństwo powinniśmy rozwijać świadomość ekologiczną i podejmować działania mające na celu ochronę środowiska, które jest przecież miejscem naszego życia. Jako Fundacja tworzymy projekty, mające na celu ochronę środowiska i nasze wspólne dobro.

Edukujemy, by robić to poprzez wprowadzanie praktyk, które dla nas mogą wydawać się mało znaczące, ale dla przyrody są kluczowe. Są to m.in.:

  1. Recykling – czyli segregacja odpadów: papieru, szkła i metalu
  2. Oszczędność energii – czyli wyłączanie światła, elektroniki i innych urządzeń, gdy nie są w użyciu. Korzystanie z energooszczędnych żarówek LED i świetlówek
  3. Oszczędność wody
  4. Transport – wybierać transport publiczny i rower zamiast indywidualnych podróży samochodem
  5. Zakupy lokalne – kupować lokalne produkty, wspierać lokalne firmy
  6. Unikanie jednorazowych plastikowych opakowań
  7. Sadzenie drzew – drzewa absorbują dwutlenek węgla i dostarczają tlen
  8. Edukacja – wspieranie i uczestnictwo w edukacyjnych programach dotyczących ochrony środowiska, by zwiększyć świadomość społeczną.

Pamiętaj, że nasze codzienne nawyki mają wpływ na środowisko!

Ziemia, to nasz jedyny dom i ważne jest, abyśmy o nią dbali. Nasze świadome decyzje mogą pomóc w utrzymaniu równowagi ekologicznej i zachowaniu naszej planety dla przyszłych pokoleń. Wspólna odpowiedzialność za nasz „dom” jest kluczowa dla długotrwałego dobrostanu zarówno ludzi, jak i całego ekosystemu. W Fundacji zachęcamy, aby żyć w zgodzie z ekologią w sposób, który jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Zachęcamy do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko i ochronę przyrody, jak tylko potrafimy. Starajmy się wybierać ekologiczne produkty, korzystajmy z transportu publicznego i ekologicznych środków transportu, chrońmy miejscowe ekosystemy i różnorodność biologiczną, dbajmy o przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony przyrody, rezerwatów i parków narodowych oraz unikajmy wpływu na siedliska zwierząt i roślin. Wybierajmy żywność, która jest produkowana z poszanowaniem środowiska naturalnego, poprzez wsparcie rolnictwa ekologicznego i lokalnych producentów. Chrońmy wody i powietrze. Ogółem, życie w zgodzie z ekologią polega na podejmowaniu działań, które przyczyniają się do zachowania równowagi ekologicznej, ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, mającego na celu zapewnienie zdrowego i zrównoważonego środowiska dla obecnych i przyszłych pokoleń. I takie działania, my jako Fundacja popieramy, wspieramy i zachęcamy do praktykowania dla naszego wspólnego dobra.

Artykuł powstał w ramach projektu „Obywatelski challenge – włącz się!” i jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG
i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry