Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Edukacja żywieniowa

Dotyczy projektu: Senior ważny codziennie!.

Nasza grupa inicjatywna seniorów przygotowała i zorganizowała inicjatywę pt. „Edukacja żywieniowa”

Pierwszy etap odbył się 25 września 2018r. w Szkole Podstawowej nr.5 im. Ks. Jana Twardowskiego, były to warsztaty dla dzieci ze szkoły pt. „U babci jest słodko, świat pachnie szarlotką”

Na wstępnie warsztatów przywitała nas Pani dyrektor, następnie rozpoczęłyśmy warsztaty. Pod okiem grupy inicjatywnej i koleżanek z grupy „Łasuch” razem z uczniami rozpoczęłyśmy przygotowanie szarlotki od podstaw. Dzieci z kl. II c siekały ciasto, obierały jabłka, ubijały bezę. Przeniesienie ciasta do piekarnika dla dzieci było wielką frajdą. Cała klasa oraz panie z grupy inicjatywnej maszerowali z blachą do piekarnika. Kiedy ciasto rosło dzieci lukrowały i dekorowały pierniczki. Następnie odbyła się degustacja upieczonego ciasta. Na stole królował naturalny sok jabłkowy. Dzieci nauczyły się na pamięć wierszyka napisanego na tę okoliczność przez Panią nauczycielkę, który pięknie deklamowały:

„Świat pachnie szarlotką”

Dzisiaj w „Piątce” jak u babci

szarlotkę pieczemy.

Pachną jabłka i cynamon

razem spróbujemy.

Jesień nam przyniosła jabłka

Pełne kosze mamy.

Te pyszne owoce

do ciasta dodamy.

W naszej szkole jak u babci

miło jest i słodko.

Dziękujemy za tę lekcję

świat pachnie szarlotką.

Dzieci podczas warsztatów nie tylko zdobyły wiedzę nt. zdrowego żywienia oraz przyrządzania posiłków z naturalnych składników, wspólna praca, degustacja, rozmowy to integracja pokoleń. Buzie uśmiechnięte, wspólne zdjęcie, wszyscy byli zadowoleni. Dla seniorów była przygotowana szarlotka z pęczaka z pieczoną dynią i suszonymi pomidorami.

II etap inicjatywy pt. Dzień Jesiennego Liścia odbyła 10 listopada także w tej samej szkole. Inicjatywa ta była prezentacją naturalnych wyrobów i potraw przygotowanych wcześniej na spotkaniach z seniorkami. Grupa przygotowała różne potrawy, związane także z lokalną tradycją kulinarną m.in. pierogi, kołduny z mięsem, kaszaczki, krokiety, gołąbki, kluski śląskie, kopytka a także na słodko: rurki, ptysie, pierogi biłgorajskie. Wszystkie te wyroby były wykonane z naturalnych składników w domowy sposób, tak aby promować przygotowanie domowych potraw z naturalnych składników. W inicjatywie wzięły udział nie tylko dzieci i seniorzy ale cała społeczność lokalna. W przygotowaniu pracował cały sztab ludzi: seniorzy ale także osoby zaprzyjaźnione m.in. panie z UTW i szkoły podstawowej nr.5.

Poprzez realizację takich inicjatyw czujemy się jako seniorzy potrzebni w społeczności lokalnej, mobilizujemy się do aktywności społecznej oraz podejmowania nowych wyzwań. Naszym mottem jest: Przeżyj życie tak, aby Twoim epitafium mogło być „Nie żałuję”

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu Fundacji Bliżej Pasji „Senior ważny codziennie!” współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry