Przeskocz do treści Przeskocz do menu

,,Edukacja chroni nasze jutro "

Dotyczy projektu: "Budujemy relacje, a nie racje!".

Edukacja chroni nasze jutro!

Starsze osoby borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi, czyli takimi, które cechują się długim czasem trwania oraz wolnym postępem zmian chorobowych. Najczęściej są to schorzenia nieuleczalne. Najpopularniejsze z tych chorób występujące u seniorów to cukrzyca.

Jak się okazuje czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych jest nieprawidłowa dieta, dlatego właściwe żywienie jest ważnym elementem profilaktyki oraz leczenia tych schorzeń. Nieprzypadkowo tematem inicjatywy zajęli się członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Powiatowe w Biłgoraju:

- Chcieliśmy zaktywizować seniorów z Biłgoraja i okolic poprzez zwiększenie ich wiedzy na temat dbania o własne zdrowie, szczególnie prawidłową dietę i odpowiedni wysiłek fizyczny – opowiada Krystyna Przytuła, odpowiedzialna za realizację inicjatywy.

Wiedzę dotyczącą prawidłowo skomponowanej diety oraz zmiany nawyków żywieniowych przez osoby starsze seniorzy zdobyli podczas spotkania, które odbyło się dnia 5 października br. w Biłgoraju. Na tym spotkaniu odkrywali również jak przygotować wzorcowy posiłek dietetyczny. Natomiast 6 listopada br. uczestnicy dowiedzieli się jak budować dobre relacje w rodzinie, w której żyje osoba chora na choroby przewlekłe. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Jednakże bardzo często największy wpływ na zachowanie seniora ma brak wsparcia ze strony rodziny oraz przyjaciół, zmiany w wyglądzie zewnętrznym, brak samodzielności, niepełnosprawność lub brak wystarczającej ilości środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia. Osoba starsza czuje się samotna, zagubiona, a dodatkowo cierpi walcząc z chorobą.

- Bardzo często borykając się z chorobą przewlekłą, osoby starsze ulegają załamaniu psychicznemu, nerwowemu, a nawet depresji. Potrzebują wtedy szczególnie wsparcia emocjonalnego – podkreśla Kazimiera Kapka, współorganizatorka inicjatywy .

Rolą rodziny jest wsparcie psychologiczne seniora. Pomoc nie powinna ograniczać się na wypełnieniu podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jak najbardziej powinna skupić się na dobrych, ciepłych relacjach. Dzięki temu schorowana starsza osoba cieszy się, że może z kimś porozmawiać czy po prostu się pożalić. Nie czuje się samotna w swojej chorobie. Jeśli blisko tej osoby nie ma najbliższej rodziny to dobrze sprawdza się system pomocy sąsiedzkiej.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Budujemy relacje, a nie racje”, dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry