O procesie partycypacji Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym dowiedzieli się na warsztatach innowacyjnych. To właśnie podczas zajęć warsztatowych i spotkań z coachem wygenerowali pomysły na symulacje „zdarzeń” partycypacyjnych. Pierwsza symulacja pięcioosobowego zespołu składającego się z Klaudii Dyl, Patrycji Okoń, Martyny Paluch, Dawida Minkiewicza oraz Huberta Iwańczyka została zorganizowana w dniach od 30 września do 14 października br. Opierała się na badaniu potrzeb uczniów w szkole. Gdzie w ramach spotkań w minigrupach wygenerowano ostatecznie pomysł na zorganizowanie „Dni Zdrowego Żywienia”. Nie miały być to takie zwykłe dni, ale dni wybrane oddolnie przez samych uczniów zgodnie z zasadą partycypacji.
Po ustaleniu planu działań grupa zabrała się do pracy. Została zorganizowana akcja malowania plakatów zachęcających do udziału w miniwyborach szkolnych oraz akcja promocyjno-informacyjna dotycząca testowanej symulacji. Uczniowie pokolorowali pudełko do głosowania i z zapałem chodzili po klasach zbierając głosyna dzień tygodnia, który będzie promował w szkole zdrowe odżywianie. Miał być to taki dzień tygodnia, w którym uczniowie mieli być zachęcani do przygotowywania sobie zdrowych posiłków do szkoły. Oddanych głosów, a co za tym idzie liczenia, było dużo. W rezultacie wygrał piątek jako „najzdrowszy dzień tygodnia” . W następnych dniach zostały zorganizowane warsztaty zdrowych posiłków, podczas których uczniowie pod okiem nauczycieli i pracowników stołówki przygotowywali zdrowe przekąski. Jednak to nie był koniec symulacji. Jej nowatorski charakter przejawiał się w happennigu, podczas którego uczniowie z całym przekonaniem promowali zdrowe odżywianie, chodzili po szkole i częstowali zdrowymi przekąskami. Dzięki zainteresowaniu innych można było zorganizować dyskusję na temat zdrowego odżywiania, mody na tzw. Slow food oraz higieny posiłku i czystych rak. Gdyby nie pandemia efekty symulacji byłyby większe, gdyż można by było zaprosić do szkoły społeczność lokalną, przedstawicieli władz lokalnych oraz lokalne NGO. Grupa realizująca syumulacje ma jednak nadzieję, że i na to przyjdzie czas.
Symulacja została przeprowadzona w ramach projektu „Obywatelsi!” współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw obywatelskich na lata 2014 – 2020.