Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Debata oxfordzka w Smólsku

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!.

Internet i media społecznościowe szkodzą ludziom młodym. To teza debaty oxfordzkiej, która została zorganizowana w Szkole Podstawowej w Smólsku Dużym.

W debacie wzięło udział w sumie 40 osób. Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym Barbara Wojciechowska uroczyście otworzyła i prowadziła debatę pełniąc funkcję Marszałka. Młodzi ludzie przedstawiali argumenty za i przeciw tezie.

Przykładowy argument propozycji to: – Komputer to dla wielu młodych osób okazał się formą ucieczki od rzeczywistości. Kiedy funkcjonowanie w realnym świecie jest dla nich zbyt trudne czy zbyt bolesne, chętnie zanurzają się w światach alternatywnych np. w grach komputerowych . Poruszając się w wirtualnej rzeczywistości, osoby uzależnione czują się bezpiecznie, często wręcz anonimowo. Mogą przybrać tożsamość, z którą czują się lepiej i osiągać sukcesy. Właśnie dlatego czas spędzony przed komputerem jest tak atrakcyjny, że uzależnia. Osoby uzależnione od Internetu nie widzą świata poza ekranem np. telefonu, co bardzo źle wpływa na młody, kształtujący się jeszcze mózg i układ nerwowy – podkreślała pierwsza mówczyni propozycji.

Członkowie opozycji przygotowali solidne kontrargumenty: – Chciałbym odnieść się do wypowiedzi mojej przedmówczyni i zaprzeczyć że przebywanie w cyfrowym świecie negatywnie wpływa na umiejętność budowania relacji. To właśnie możliwość korzystania z komunikatorów daje nam możliwość utrzymywania kontaktów ze znajomymi, rodziną zamieszkującą w innej części Polski, czy też poza granicami kraju. W obecnych czasach (w czasie pandemii) w wielu przypadkach to właśnie media społecznościowe uratowały nas przed samotnością w trakcie lockdownu. W czasie pandemii wiele czasu spędziliśmy na rozmowach wideo ze znajomymi, przyjaciółmi. Ich plusem/zaletą jest to, że nawet na odległość jesteśmy w stanie widzieć drugą osobę, a tym samym dostrzegać także tak zwaną mowę ciała/to, co mówi nam niewerbalnie. To dało nam namiastkę realnego kontaktu – mówił pierwszy mówca opozycji.

Jednak jury i publiczność przeważającą liczbą głosów zdecydowała, że wygrały przedstawicielki propozycji.

– Udział w debacie sprawił, że przełamałam w sobie barierę i lęk przed wystąpieniami publicznymi. Musiałam dobrze przygotować argumenty i zgromadzić źródła danych na temat negatywnego wpływu Internetu i mediów społecznościowych na młodych ludzi – podkreśla jedna z uczestniczek debaty.

W podziękowaniu za udział w debacie jej uczestnicy i uczestniczki otrzymali/ły słodkie upominki, a wszyscy zgromadzeni jako publiczność poczęstunek w postaci pizzy.

Debata została zrealizowana w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry