Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Bo liczą się chęci i marzenia - czyli o wielkich rzeczach w małej społeczności

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi!.

Jest taka śródleśna wieś na Biłgorajszczyźnie, znana wśród regionalistów i badaczy kultury, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, a swoje ulubione miejsce mają tam zarówno etnografowie, jak i twórcy ludowi. Wioska leży trochę na uboczu, położona nad malowniczymi strumykami, wśród łąk i strumyków i jest otoczona pięknymi borami sosnowymi. To wyjątkowe położenie sprawiło, że tutejsi mieszkańcy są wyjątkowi - dbają o swoje otoczenie i kultywują lokalne tradycje.

Mieszkańcy Bukowej - bo to o tej wsi mowa - skupieni są w kilku stowarzyszeniach (OSP, Zespoły Śpiewacze, KGW) lecz kiedy trzeba się zorganizować do wspólnego działania, pomagają wszyscy. Przykładem może być zbliżające się impreza, organizowana co roku przez mieszkańców Bukowej - “Bukowskie Jagodzianki”, która już na stałe wpisała się w kalendarz imprez na Zamojszczyźnie.

W ostatnim czasie dzięki współpracy z lokalnym samorządem oraz Fundacją “Bliżej Pasji”, swoje marzenia związane z rozwojem Bukowej zaczęły realizować członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które zainspirowane warsztatami oraz wyjazdami studyjnymi chcę stworzyć w Bukowej wyjątkowe miejsce: Chcemy stworzyć na wsi miejsce do spotkań, wspólnego działania, a przede wszystkim kultywowanie ginących zawodów i pieczenia chleba metodą tradycyjną - zaznacza Iza Chojna z KGW w Bukowej.

Te ambitne marzenia mogą się ziścić, tylko dzięki temu, że nie pozostały w sferze marzeń, lecz panie z KGW uwierzyły w ich owocną realizację podczas wspólnych warsztatów i wyjazdów: Podczas kilku warsztatów z Fundacją Bliżej Pasji odkrywałyśmy siebie, swoje wady, a przede wszystkim zalety. Dużo to nam powiedziało o sobie i o tym, co chcemy robić. oraz w jaki sposób możemy współpracować z samorządem, czy innymi stowarzyszeniami oraz fundacjami fundacją. Przede wszystkim nauczyłyśmy się, żeby się nie poddawać - mówi z kolei Katarzyna Myszak z KGW.

Zwieńczeniem warsztatów była niezwykle owocna wizyta studyjna w Krainie Rumianku, niezwykłym zakątku na Polesiu Lubelskim. Jest to wioska tematyczna, gdzie można zobaczyć na własne oczy jak żyli nasi przodkowie. Członkinie KGW miały przyjemność m.in. spotkać się z założycielką tego niezwykłego miejsca, która opowiedziała o swoich doświadczeniach w realizacji marzeń: Założycielka Krainy Rumianku przedstawiła historię założenia i rozwoju tego miejsca. Powiedziała o trudnościach, jakie ich spotkały, a przede wszystkim o tym, żeby zawsze wierzyć w siebie, nie poddawać się i dążyć do spełnienia swoich marzeń i celów. Wyjazd był dla nas dużą inspiracją - podkreśla pani Iza Chojna.

Być może takie impulsy i bodźce dają początek rzeczom wielkim, które są możliwe nawet w najmniejszych społecznościach lokalnych. Być może za kilka lat będziemy mieli przyjemność odwiedzać takie wyjątkowe miejsce jak Kraina Rumianku w podbiłgorajskiej Bukowej?

Reportaż powstał na podstawie współpracy z Młodzieżową Grupą Dialogu ds. Kultury, w ramach Projektu "Jesteśmy młodzi - o kulturę nam chodzi" współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2001-2030.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry