Hasło do konta w banku, link, w który „trzeba” szybko kliknąć! To tylko niektóre sposoby oszustów czyhających na osoby starsze i młodzież w sieci.
- Obecnie jest dużo metod, które wymyślają przestępcy, aby nas oszukać. Choćby słynna metoda „na wnuczka” czy „ na policjanta” – opowiada organizatorka inicjatywy „Bezpieczny senior – spotkanie z policjantem” Halina Larwa.
Grupa silnych liderek z którymi działała wpadła na pomysł, aby zorganizować warsztaty z policjantem na temat bezpieczeństwa. Miały być niezwykłe, bo zorganizowane w pięknych okolicznościach przyrody w Dąbrowie koło Aleksandrowa. Pogoda dopisała, a uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami:
- Często korzystamy z dobrodziejstw jakie daje nam Internet. Jednak po spotkaniu już wiem, że robiąc zakupy on-line powinniśmy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w Internecie nigdy nie klikajmy w podesłane nam od nieznajomych linki i nie podawajmy swoich danych – opowiada Teresa Przytuła , współorganizatorka inicjatywy.
Podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS z informacją o niedopłacie na przykład za przesyłkę i linkiem przekierowującym do uregulowania rzekomej zaległości:
- Okazuje się, że przestępcy tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do witryn banków lub sklepów – podkreślają Stanisława Bil i Krystyna Pintal. I dodają:
- Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresie.
Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.
Zaproszony na spotkanie policjant wskazał na kilka ważnych zasad przy dokonywaniu zakupów, są to m.in.: Wybieranie platform i sklepów, które cieszą się dobrymi opiniami klientów; Zwracanie uwagi czy cena towaru nie wydaje się zbyt zaniżona; Sprawdzenie sklepu czy posiada numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON oraz sprawdzenie czy sklep długo funkcjonuje.
Na spotkaniu rozmawiano też o bezpieczeństwie drogowym. Omówione zostały zagrożenia najczęściej występujące w powicie biłgorajskim oraz przypomnienie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Poruszone były lokalne problemy związane z bezpieczeństwem na drodze. Seniorzy zostali ostrzeżeni przed miejscami i sytuacjami powodującymi największą ilość niebezpiecznych zdarzeń.
Efektem spotkania był wzrost wiedzy i świadomości uczestników w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze, bezpieczeństwa prawnego i w sieci oraz integracja międzypokoleniowa.
Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Budujemy relacje, a nie racje”, dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.