Wakacje to czas wypoczynku, podróży i urlopów. Jak bezpiecznie korzystać z kąpieli wodnych oraz słońca?
– To proste! Jeśli wiemy co zagraża naszemu bezpieczeństwu i dobrze się przygotujemy możemy bezpiecznie spędzić czas wolny – podkreślają Izydor Waga i Andrzej Miazga realizujący inicjatywę pn.: „Bezpieczny wypoczynek seniora”.
Bardzo silne promieniowanie słoneczne, na które jesteśmy narażeni latem, może być jednak dla nas niebezpieczne:
– Dlatego w kosmetyczce seniora powinien znaleźć się krem lub olejek do opalania z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF 30 lub 50 – zwracają uwagę Teresa Wołoszyn i Danuta Idzik współrealizujące inicjatywę. I dodają:
– Kremy należy aplikować min. 15 minut przed wyjściem na słońce oraz nie zapominać o nałożeniu go na wrażliwe części naszej skóry: uszy, usta i dłonie.
Nie można zapominać także o odpowiednim ubiorze. Letnia garderoba powinna być utrzymana w jasnych kolorach, które nie przyciągają słońca, a także wykonana z lekkich, przepuszczających powietrze materiałów. Niezwykle ważne jest również nakrycie głowy. Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, warto w ogóle unikać słońca, szczególnie w godzinach od 11:00 do 16:00.
Dnia 23 sierpnia br. uczestnicy inicjatywy odbyli szkolenie nad Zalewem w Biłgoraju oraz w Krasnobrodzie, podczas którego spisali kilka najważniejszych wskazówek bezpiecznego korzystania z kąpieli wodnych:
– Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli.
– Stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika.
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich: Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody oraz nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających.
– Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.
– Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego, a wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kamizelkę ratunkową.
– Wypoczywając nad wodą, nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Złodzieje tylko czekają na taką okazję.
Seniorzy i seniorki realizujący inicjatywę będą się dzielić powyższymi wskazówkami ze swoimi sąsiadami na spotkaniu podsumowującym inicjatywę.
Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.