Przeskocz do treści Przeskocz do menu

100-lecie Niepodległości w Smólsku

Dotyczy projektu: Ja - obywatel!.

Pomysł na projekt obywatelski pn.: “Karnawał z historią – 100-lecie niepodległości” jest wynikiem wspólnej pracy pięciorga aktywnych osób ze społeczności lokalnej Smólska: Beaty Bełżek, Natalii Paski, Justyny Kozak, Doroty Myszczyszyn oraz Moniki Kiełbasy – uczestników projektu „Ja– obywatel!”.

Chcieliśmy uczcić 100-lecie niepodległości Polski oraz zainspirować nie tylko dzieci, ale tez młodzież i dorosłych do pielęgnowania tradycji i patriotyzmu – podkreśla Pani Barbara Wojciechowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym.

Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne mieszkanki Smólska i okolic poświęciły na zorganizowanie projektu obywatelskiego pn.: „Karnawał z historią – 100-lecie niepodległości”. Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę projektową podczas spotkania coachingowego. Powstał plan promocji projektu, rozpoczęto rekrutację oraz opracowano scenariusze spotkań. Pierwsze wydarzenie czyli bal karnawałowy zorganizowano 28 lutego br. w budynku Szkoły Podstawowej w Smólsku. W tym dniu już od rana pojawiły się w szkole kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów swoich ulubionych bajek. Można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, rycerzy oraz policjantów. Wystrój sali zachęcał do wzięcia udziału w spotkaniu. Biało-czerwone baloniki symbolizowały i nawiązywały do balu niepodległościowego. Elementem edukacyjnym była wystawiona tablica „Dla niepodległej” z najważniejszymi informacjami z historii odzyskania przez Polskę niepodległości, również oprawa muzyczna nawiązywała do tradycyjnych balów z czasów dawnej Polski. Wydarzenie uroczyście otworzyła Pani Dyrektor, która również złożyła ciepłe życzenia wszystkim gościom. Podczas balu było mnóstwo konkursów z nagrodami były m.in.: „tańce-łamańce”, „mam chusteczkę haftowaną”, „pociąg”. Przerywnikiem w zabawie był poczęstunek. Na koniec wybrano Króla i Królową balu. Elementów patriotycznych nie zabrakło również podczas konkursu plastycznego, w którym wzięło udział 24 dzieci.

Wszystkie zgłoszone prace były wspaniałe, jednak musieliśmy wybrać trzy najlepsze. Reszta dzieci otrzymała nagrody pocieszenia – opowiada Beata Bełżek, uczestniczka projektu „Ja –obywatel!”

Ostatnim działaniem grupy projektowej było zorganizowanie 7 marca br. w szkole w Smólsku “Dnia gier i zabaw”. W tym dniu można było zobaczyć wystawę poświęconą niepodległości Polski, wystawę prac plastycznych oraz obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas II I III. Sympatyczna atmosfera zaowocowała planem kolejnych podobnych wydarzeń. Projekt rozbudził aktywność obywatelską i patriotyczną wśród młodszych mieszkańców Smólska, pokazał że można w sposób atrakcyjny przekazać wiedzę o historii odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt „Ja – obywatel!” jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry