Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Środowisko ponad wszystko!

Dotyczy projektu: Jesteśmy młodzi - o obywatelskość nam chodzi!.

W części społeczeństwa wciąż pokutuje taki szkodliwy pogląd iż, „dzieci i ryby głosu nie mają”. O tym, iż jest zupełnie inaczej, że właśnie należy oddać głos oraz inicjatywę młodym przekonaliśmy się w Dąbrowicy gdzie młodzież przygotowała inicjatywę w której wykazali się ogromną kreatywnością ale też rozumieniem aktualnych problemów społecznych.

Przygotowanie symulacji na wzór „inicjatywy lokalnej” grupa młodzieży z Dąbrowicy rozpoczęła od zbierania wśród całej społeczności szkolnej opinii nt. problemów i wynikających z tego potrzeb na konkretne pomysły na taką inicjatywę. Spotkania ze społecznością szkolną tj. dzieci, młodzież, nauczyciele, przedstawiciele lokalnych władz (radny) odbywały się w tzw. strefie relaksu w szkole. Wynikiem tych spotkań było ustalenie problemu na który inicjatywa ma odpowiadać- były to kwestie ekologii, szeroko rozumianej jako ochrona środowiska, zdrowy styl życia, świadomość ekologiczna. Temat ten w pewnym stopniu odzwierciedlał wcześniejszą potrzebę działań w tym zakresie, kiedy to po odbyciu -w ramach projektu – debaty oksfordzkiej z tezą” pojedynczy człowiek ma wpływ na ochronę klimatu” młodzież stwierdziła, iż zwiększanie świadomości ekologicznej jest wyzwaniem i zadaniem w społeczności lokalnej.

Inicjatywa była podzielona na kilka bloków tematycznych:

1 konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach np. plastyczny, recytatorski itp. Konkursy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęło 71 prac, najlepsze prace zostały nagrodzone,

2 Happening ekologiczny przygotowany przez młodzież z proekologicznymi hasłami, które będą wykorzystywane także w przyszłych działaniach pro-eko,

3 Gry i zabawy o treści ekologicznej z udziałem dzieci

Finał inicjatywy odbył się 17.03.2022 w Dąbrowicy z udziałem całej społeczności szkolnej oraz z zaproszonymi gośćmi w tym z Panem sołtysem. Podczas finału odbyła się prezentacja prac konkursowych wraz z rozdaniem nagród dla zwycięzców, happening ekologiczny oraz prezentacja przez dzieci zabaw, występów o tematyce ekologicznej. Inicjatywa bezpośrednio zaangażowała całą społeczność szkolną, co było wielkim sukcesem i dobrym prognostykiem na przyszłość, potwierdzającym stwierdzenie, że młodzież chce działać, jest aktywna i kreatywna tylko potrzebuje przestrzeni i mądrego wsparcia dorosłych. Oba te warunki tu zostały spełnione, ponieważ aktywność młodych ludzi potrafili dobrze wykorzystać opiekunowie – nauczyciele, których pomoc była konieczna ale nie przesłaniała ich pomysłowości, odpowiedzialności, decyzyjności.

Symulacje odbywają się w ramach projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry