Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sport to zdrowie niezależnie od wieku!

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Niby każdy o tym wiem, ale wciąż za mało osób korzysta z tej prostej recepty, szczególnie część osób starszych ma przekonanie, że sport już nie jest dla nich. Otóż jest to bardzo błędne założenie, bo właśnie w wieku senioralnym aktywność fizyczna jest bardzo wskazana, ważna jest tylko znajomość podstawowych zasad i reguł jak bezpiecznie taką aktywność fizyczną uprawiać. Od czego należy zacząć ? Pierwszy krok to wprowadzenie profilaktyki poprzez dobre nawyki takie jak regularna aktywność fizyczna. Korzyści zdrowotne wynikające z aktywności fizycznej zaobserwujemy najszybciej, gdy będziemy systematyczni w swoich działaniach. Można sobie w tym pomóc np. poprzez wyznaczenie dni w tygodniu, w które planujemy ćwiczyć, ustalić jakiego rodzaju aktywność przewidujemy w dane dni. Konkretny plan pomaga zmobilizować się do ćwiczeń. Warto pamiętać, iż przygodę ze sportem w wieku senioralnym należy zacząć od małych kroków i pamiętać, że każda aktywność jest lepsza niż jej brak.

W przypadku seniorów szczególnie ważne jest, aby pamiętać o ćwiczeniach, które będą bezpieczne i będą wzmacniać mięśnie oraz poprawiać kondycję. Jaki typ ćwiczeń i aktywności dobrać, w tym pomoże specjalista np. fizjoterapeuta. O tych wszystkich zagadnieniach oraz praktycznych poradach i wskazówkach była mowa na inicjatywie seniorek z Łukowej. Inicjatywa odbyła się 8 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej. Uczestnicy inicjatywy pierwszej części dowiedzieli się jakie są bezpieczne formy aktywności fizycznej oraz korzyści płynące z aktywności fizycznej dla organizmu. Następnie odbyła się część praktyczna, gdzie cała grupa wykonała proste ćwiczenia, które można wykonać samodzielnie w domu bez konieczności posiadania specjalistycznych sprzętów czy wyposażenia.

Po części merytorycznej, w miłej atmosferze zakończyła się inicjatywa przy kawie, herbacie bo wspólne spędzanie czasu to też ważny aspekt integracji tej wewnątrz i międzypokoleniowej.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” współfinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry