Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sianie łąki kwietnej

Dotyczy projektu: „Obywatelski challenge – włącz się!".

W sobotę 20 kwietnia odbyła się inicjatywa ekologiczna z projektu „Obywatelski challenge – włącz się!”, realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminą Biłgoraj oraz grupą Biłgoraj EKO Challenge.

Wydarzenie miało miejsce w Korytkowie Dużym i polegało na wysiewie łąki kwietnej na przygotowanym wcześniej terenie.

Łąki kwietne są dobre dla natury – dzięki bioróżnorodności wspierają środowisko naturalne. Tworzą miejsce do życia różnych gatunków zwierząt – są nie tylko przyjazna dla zapylaczy, ale także dla motyli, chrząszczy, ptaków, jaszczurek i innych zwierząt . Są schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz pszczół, które zbierając pyłek, pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienia. Poprzez wydzielanie przez kwiaty olejków eterycznych, zmniejsza się populacja kleszczy, które nie tolerują tych zapachów, a różnorodność ich naturalnych wrogów, które zamieszkują kwietne tereny pomaga w zmniejszeniu ich liczebności.

Inicjatywa w Korytkowie Dużym cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięła w niej udział społeczność lokalna oraz grono Wolontariuszy. Już sam fakt, ze robi się coś przyjaznego dla otaczającego nas środowiska, nastraja pozytywnie i daje zapał do działania. A kiedy dokłada się do tego świetną zabawę i mile spędzony czas wśród wspaniałych osób, to, czy potrzeba jeszcze czegoś więcej?

Projekt realizowany jest przez Fundację Bliżej Pasji wraz z gminą Biłgoraj oraz Biłgoraj Eko Challenge, a finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry