Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Senior bezpieczny w sieci!

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Dopłata do przesyłki kurierskiej, hasło do konta w banku, link, w który „trzeba” szybko kliknąć! To tylko niektóre sposoby oszustów czyhających na seniora w sieci.

Mój znajomy chciał kupić stół. W Internecie znalazł ogłoszenie, które go zainteresowało. Skontaktował się ze sprzedającym i zgodnie z ustaleniami przelał na wskazane konto pieniądze. Niestety wszystkie stracił, gdyż sprzedawca nie wysłał towaru. Nie odbierał też telefonów. Kontakt z nim się urwał – podkreśla Jan Paluch, lider inicjatywy pn.: ”Bezpieczny senior w sieci!” z Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni” we Frampolu. I dodaje:

Mój znajomy został oszukany.

Na spotkaniu w Centrum Integracji Społecznej we Frampolu realizowanym w ramach inicjatywy pn.: ”Bezpieczny senior w sieci!”, został zaproszony prelegent młodszy aspirant Paweł Gromadzki, z posterunku Policji we Frampolu, który opowiadał o różnych przypadkach jakie zgłaszano na policję w związku z oszustwami w sieci:

Często korzystamy z dobrodziejstw jakie daje nam Internet. Jednak po spotkaniu już wiem, że robiąc zakupy on-line powinniśmy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Niezależnie od tego czy kupujemy czy sprzedajemy w Internecie nigdy nie klikajmy w podesłane nam od nieznajomych linki i nie podawajmy swoich danych – opowiada Janina Paluch , współorganizatorka inicjatywy.

Podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS z informacją o niedopłacie na przykład za przesyłkę i linkiem przekierowującym do uregulowania rzekomej zaległości:

Okazuje się, że przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe do złudzenia podobne do witryn banków lub sklepów – podkreśla Zofia Dubiel prezes Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni” we Frampolu, uczestniczka spotkania. I dodaje:

Korzystając z płatności internetowych, należy zwracać uwagę na każdy najdrobniejszy szczegół. Czasami jest to pojedyncza litera w adresie. Zachowajmy też ostrożność, jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę gdzie mamy podać swoje dane.

Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod naszego znajomego lub członka rodziny, wyłudzanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych.

W okresie przedświątecznym dokonujemy dużo zakupów przez Internet. Dlatego też, seniorzy pod kierownictwem prelegenta wypracowali kilka wskazówek, zwiększających bezpieczeństwo transakcji w Internecie:

  • Wybierajmy platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
  • Zwracajmy szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna (zaniżona);
  • Pamiętajmy, że sklep internetowy musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON;
  • Sprawdzajmy czy sklep długo funkcjonuje;
  • Dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
  • Nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej;
  • Korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem;
  • Przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z opiniami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego;
  • Dokładnie sprawdzajmy wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy, na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.

Spotkanie uświetnił występ chóru Klubu Seniora „Złoty Wiek” oraz Klubu Seniora „Kwiaty Jesieni” prezentując piosenki ludowe, biesiadne i patriotyczne.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!”
współfinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry