Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Senior Bezpieczny w lesie

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Gdy zapytamy ludzi o skojarzenia o lesie, w zdecydowanej większości są one pozytywne dotyczą: kontaktu z naturą, bycia na łonie przyrody, bogactw i dobrodziejstw lasu w postaci niezliczonej flory i fauny. Czy więc tylko same korzyści i dary niesie nam las?

Odpowiedź będzie twierdząca jeśli znamy zasady bezpiecznego zachowania w lesie dla dobra człowieka i lasu.

Najważniejsze z nich to:

  1. Bezwzględnie stosowanie się do zakazów i nakazów, szczególnie zakazów wstępu do lasu kiedy jest susza co może grozić pożarem, nie robimy ognisk w lesie (jedynie w dozwolonych do tych celów miejscach)
  2. Stosowanie odpowiedniej odzieży/ butów, środków aby uniknąć wypadków, ukąszeń np. kleszczy, unikamy „leśnych pasażerów na gapę”
  3. Poruszanie się wyznaczonymi szlakami, drogami, ścieżkami. W przypadku zabłądzenia koniecznie należy mieć przy sobie telefon, ew. mapę
  4. Unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami
  5. Nie zbieranie roślin ani grzybów, których nie znamy
  6. Nie niszczymy flory i fauny w lesie
  7. Nie śmiecenie w lesie, śmieci zabieramy ze sobą lub wyrzucamy w przygotowanych miejscach.

O tych zasadach i nie tylko o tych mówił Nadleśniczy Pan Andrzej Borowiec w ramach inicjatywy zorganizowanej przez seniorów skupionych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Biłgoraju pt. Senior Bezpieczny w lesie. Pan Leśniczy mówił również o gospodarce leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo w Biłgoraju ale także utrzymaniu zasobów leśnych. Inicjatywa odbyła się dzięki współpracy z Nadleśnictwem z Biłgoraja, na jego terenie odbyło się spotkanie. W inicjatywie uczestniczyli także uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych z Biłgoraja.

Na koniec była miła niespodzianka, oprócz poczęstunku, można było posłuchać muzyki i w miłej atmosferze porozmawiać, poznać się szczególnie starsi z młodszymi. Jak podkreśla lider grupy inicjatywnej Pan Ryszard Nizio połączyliśmy przyjemne z pożytecznym

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry