Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rowerem przez świat

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Nie zważając na warunki pogodowe - pedałują do sklepu, urzędu czy ośrodka zdrowia, często kilka-kilkanaście kilometrów. Ale pedałują też dla przyjemności. To seniorzy i seniorki z Aleksandrowa, organizatorzy rajdu rowerowego „Bezpiecznie na rowerze”.

Rajd rowerowy odbył się 8 września b.r. w Aleksandrowie. Wzięło w nim udział ponad 20 osób – mieszkańców i mieszkanek Aleksandrowa w różnym wieku.

Po przejażdżce urokliwymi trasami Gminy Aleksandrów uczestnicy spotkali się w Dąbrowie, gdzie oczekiwał na nich ciepły posiłek oraz dzielnicowi Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. Na spotkaniu omówiono zasady bezpieczeństwa na rowerze, przepisy obowiązujące rowerzystów, odpowiedniego przygotowanie technicznego i oznakowania jednośladów.

Uczestnicy rozmawiali też o korzyściach z jazdy rowerem po 60 r. ż. Oto najważniejsze z nich:

- jeżdżąc na rowerze, senior może liczyć na poprawę kondycji, siły mięśniowej i wydolności organizmu,

- jazda rowerem wpływa nie tylko na ich utrzymanie w dobrej kondycji, ale ma wpływ na prawidłową ilość cukru we krwi,

- wiele radości sprawią wspólne wycieczki ze znajomymi, wnukami czy też innymi członkami rodziny. Aktywność fizyczna wpływa bowiem pozytywnie na psychikę – wyzwala produkcję hormonów szczęścia, pozytywnie nastraja, uodparnia na stres,

- godzina spokojnej jazdy na rowerze to spalenie około 500 kalorii,

- regularne przejażdżki wpływają na pozbycie się „złego” cholesterolu, co więcej jazda na rowerze sprawia, że pojawia się więcej „dobrego” cholesterolu.

Czas trwania jazdy na rowerze osób starszych zależy od wydolności organizmu, wytrzymałości mięśni oraz ogólnej kondycji. Warto zadbać o to, żeby ten rodzaj aktywności był dla nas przyjemny i bezpieczny. Na zakończenie spotkania rozdano upominki: kamizelki, kaszkiety, odblaski i światła rowerowe.

Życzymy cyklistom z Aleksandrowa wiatru tylko w plecy, suchych i gładkich asfaltów i satysfakcji z każdego kilometra!

Projekt „Bezpieczeństwo – mój wybór!” jest dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry