Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Przyjaciel pies

Dotyczy projektu: Bezpieczeństwo - mój wybór!.

Talizman, inaczej Tali, stał się głównym bohaterem zajęć zorganizowanych przez grupę seniorów – uczestników projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!”. Celem spotkania była nauka bezpiecznego zachowania zarówno przy obcych psach, jak i tych, które już znamy.

W spotkaniu zorganizowanym w Prywatnej Szkole Podstawowej w Biłgoraju wzięło udział kilkunastu seniorów oraz kilkanaścioro dzieci i młodzieży.

Specjalnie do tego przeszkolony pies, pod nadzorem swojego pana – Grzegorza Kubika, dogoterapeuty i wielkiego miłośnika zwierząt, pomagał zrozumieć potrzeby i uczył podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podczas zajęć uczestnicy uczyli się psiej mowy ciała, aby rozpoznać, kiedy pies jest radosny, zachęca do zabawy, jest zrelaksowany, ale też gdy jest przestraszony, zdenerwowany czy prosi o to, aby pozwolić mu odpocząć. Następnie poznali podstawowe potrzeby czworonogów zwyczaje oraz ograniczenia. Dodatkowo uczyli się odczytywania emocji oraz zachowań psa. Taka wiedza pomoże w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z obcymi psami, a nawet, być może, uchroni przed tragedią. Przewodnim tematem spotkania było bezpieczeństwo. Poznawano zasady, które, kiedy staniemy sam na sam z psem, uchronią nas przed przykrymi następstwami.

Młodsi i starsi dowiedzieli się czy wszystkie psy są przyjazne? Czy i kiedy można pogłaskać nieznanego psa? Czy można uciekać przed psem, który nas goni? Czy można odwracać się do dużego psa tyłem? Czy można patrzeć psu prosto w oczy? Jaką pozycję przyjąć w razie ataku psa?

Gdy dojdzie do kontaktu z niebezpiecznym psem:

  • nie wolno uciekać
  • nie należy patrzeć psu w oczy (kontakt oko w oko oznacza wyzwanie)
  • nie odwracać się tyłem do psa (jeśli jest duży z łatwością przewróci dziecko)
  • postarać się ustawić do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach
  • przyjąć pozycję „ słupa” lub „żółwia”.

Inicjatywa odbyła się w ramach projektu „Bezpieczeństwo – mój wybór!” dofinansowanego ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.

Ikona wstecz Wróć do aktualności

Ikona do góry